Citroën Racing: Francúzsky tím vyhral desať z jedenástich štartov v Carlos Paz

13. mája 2015
Komentáre vypnuté

Citroën Racing musí Rely Argentína milovať. Francúzsky tím vyhral desať z jedenástich štartov v Carlos Paz. Víťazstvo, ktoré dosiahol Kris Meeke, bolo ideálnym doplnkom uvedenia značky DS na juhoamerický trh.

Kris Meeke a Paul Nagle začali zostra už počas stredajšieho zahrievacieho kola, keď im víťazstvo uniklo iba o 0,2 sekundy. V zradnej druhej rýchlostnej skúške sa tím DS 3 WRC dostal vo vedenia a z prvej pozície dokonale kontroloval zvyšok nesmierne náročných pretekov.

Kris Meeke si udržal vedenie až do konca a pripísal si tak prvé víťazstvo v seriáli majstrovstiev sveta. Zároveň je to prvé víťazstvo britského pilota od roku 2002, kedy Colin McRae vyhral Rally Safari. Kris sa stal 74. jazdcom s víťazstvom v seriáli majstrovstiev sveta a štvrtým najúspešnejším Britom. Pred ním sú Colin McRae (25 víťazstiev), Richard Burns (10) a Roger Clarke (1). Paul Nagle je iba druhým Írom, ktorý získal víťazstvo ako spolujazdec. Pred ním zaznamenal takýto úspech iba Ronan McNamee v roku 1989. Pre Citroën Racing ide o 94. víťazstvo vo WRC a 29. raz sa tímu podarilo obsadiť obe prvé miesta. V oboch prípadoch ide o rekordné zápisy!

Rovnako ako v Mexiku sa posádke Mads Østberg a Jonas Andersson podarilo získať množstvo bodov. Po štyroch kolách sezóny 2015 sú na druhom mieste celkového poradia a pripísali si aj bonusové body z Power Stage.
Vďaka plnému počtu bodov za prvé dve miesta sa tím Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team dostal na druhé miesto v hodnotení konštruktérov.
Ďalšou rely v programe je 21. – 24. 5. Rely Portugalsko. Tento rok sa centrum pretekov presúva do mesta Matosinhos severne od Porta. Štrkový podklad však zostáva.

Reakcie z tímu

Yves Matton (šéf Citroën Racing Team):

“Desiate argentínske víťazstvo pre nás znamená oveľa viac, ako sme pôvodne očakávali. Prvé dve miesta sme naposledy získali v roku 2012 a aj naše posledné víťazstvo má už viac ako rok. Argentína bola pre Citroën Racing vždy veľmi prajným prostredím. A to ako v rely tak aj na okruhoch. Našou silnou stránkou bola spoľahlivosť vozidiel DS 3 WRC. Argentínska rely bola tento rok mimoriadne náročná a naši jazdci museli na víťazstvo použiť mnoho svojej inteligencie.”

Kris Meeke:

“Až do konca poslednej skúšky bolo všetko v poriadku. Po prejazde cieľovou páskou ma zaplavili emócie. Chvíľu mi trvalo, kým som si to všetko uvedomil. Pri štarte pretekov som na výhru nepomýšľal. Predovšetkým som chcel absolvovať bezchybné preteky. Sedemtýždňová prestávka mi naozaj pomohla. Už od zahrievacieho kola som si veril. Boli to ťažké preteky, no DS 3 WRC je odolné a spoľahlivé vozidlo. Ostatní konkurenti mali problémy a my sme obsadili prvé dve miesta. Aj Mads má za sebou perfektné preteky. Musím sa poďakovať za ťo, že Yves Matton do mňa vložil dôveru. Dal mi možnosť a podporoval ma. Toto je moje prvé poďakovanie. Verím, že ich ešte niekoľko príde. Víťazstvo venujem Colinovi McRaeovi”

Mads Østberg:

Pre celý tím je to vynikajúci výsledok a zároveň aj veľká vzpruha pred ďalšími pretekmi. Prišli sme sem s nádejou, že sa dostaneme na pódium. Prvé dve miesta pre DS 3 WRC sú vynikajúcim výkonom. Značka DS nám zaručila jedinečnú podporu a som veľmi rád, že sme im ju mohli aspoň takto oplatiť!”

Khalid Al Qassimi:

“Počas týchto pretekov som sa zameriaval najmä na to, aby som sa o novej DS 3 WRC naučil čo najviac. Pre mňa je to ešte stále nové auto. Na mojich prvých pretekoch som jazdil na 50 až 75 %, preto ma výsledok veľmi teší. Viac ma však teší výsledok mojich tímových kolegov. Prvé dve miesta potvrdzujú, že tím je veľmi súdržný a pracovitý. Úspech si naozaj zaslúžili.”