Nissan GYM vás poradne precvičí – osobné fitnes štúdio priamo v dopravnej zápche

13. mája 2015
Komentáre vypnuté

Spoločnosť Nissan je známa skôr vďaka svojim inovatívnym systémom podpory vodiča, ale teraz bude prvou automobilkou, ktorá ponúka možnosť všetky tieto systémy vypnúť.

Za týmto odvážnym krokom stojí snaha pomôcť vodičom zvýšiť svoju kondíciu v reakcii na európsku štúdiu, ktorá odhaľuje, že vodiči v tomto regióne patria k najmenej zdravým na svete.

Nová funkcia GYM bude dostupná najprv v špičkových crossoveroch Nissan X-Trail a Qashqai. Jediným dotykom tlačidla vypne všetky systémy podpory vodiča a ten si tak môže pri dochádzaní do práce za volantom pretiahnuť telo.

Okrem odpojenia inovatívnych systémov vozidla, akým je napr. asistent automatického parkovania, vypne tlačidlo GYM aj funkcie, ktoré mnohí vodiči považujú za samozrejmosť, napr. posilňovač riadenia a elektrické ovládanie okien. Zvyšuje tiež odpor plynového, brzdového a spojkového pedála a sťažuje chod kulisy radenia, takže na radenie a riadenie je potrebné vynaložiť viac sily.

Nissan GYM

Zatiaľ čo počas jazdy cvičíte, informačný a zábavný systém vozidla zaznamenáva spálené kalórie a sleduje váš pokrok prostredníctvom novej aplikácie Gym And Go.

Tieto inovácie reagujú na štúdiu vykonanú švédskou University of Lura, ktorá nemilosrdne dokazuje, ako vodiči v Európe tlstnú a klesá ich zdatnosť, do značnej miery kvôli stále častejším dopravným zápcham nútiacim ich tráviť dlhší čas za volantom.

Riaditeľ divízie starostlivosti o zdravie zákazníkov Nissanu Dr. P. Taka k tomu dodáva:

„Zdravie a pohodu našich zákazníkov berieme veľmi vážne – predsa len chceme, aby žili dlhšie a kupovali viac vozidiel. Preto sme vyvinuli systém, ktorý im v tom pomôže”.

„Takisto nástup technológie autonómneho riadenia predstavuje ďalšiu príležitosť na využitie systému GYM. V budúcnosti môže vozidlo prevziať starosť o riadenie, zatiaľ čo cestujúci použijú ovládacie prvky ako cvičebné stroje. Volant vám pomôže budovať bicepsy a na upravených pedáloch môžete tlakom a preťahovaním posilňovať nohy.”

Nissan GYM

Pri vývoji systému spoločnosť Nissan povolala na pomoc odborníkov na fitnes. Osobný tréner Raol Pofil, prevádzkujúci fitnescentrum Le Mensonge v Paríži, hovorí:

„Spoločnosť Nissan ma požiadala, aby som vyvinul program, ktorý by vodičom pomohol spáliť viac kalórií a vypracovať štíhlejšie telo bez toho, aby opustili komfort svojho vozidla. Môj program pomáha vodičom pri dochádzaní do práce spáliť priemerne asi 1 415 kalórií týždenne.”

Technici v európskom technickom ústredí spoločnosti Nissan túto technológiu dômyselne integrovali do štyroch prototypov vozidla Nissan X-Trail. Na pohľad jediný viditeľný rozdiel predstavujú posuvné kryty vo dverách, ktoré umožňujú prístup k ručným kľučkám na sťahovanie okien.

Nissan GYM

Španielsky vodič Juan D’Aprilia (viď fotografie) bol jedným zo štyroch zákazníkov, ktorí sa výskumného projektu zúčastnili. Za deväť mesiacov jazdenia vozidlom X-Trail vybaveným systémom GYM schudol 22 kg.

„Nerobil som nič iné, len som každý deň dochádzal do Barcelony,” hovorí. „Ale môj život sa tým úplne zmenil – v páse som štíhlejší o 20 cm a mám aj slušné bicepsy. Mám priateľku, ale to môže byť aj tým, že sa jej naozaj páči moje auto.”

Úspech štúdie znamená, že sa spoločnosť Nissan rozhodla okamžite túto technológiu zaviesť do výroby. Prvé dodávky zákazníkom sa začnú od 1. apríla 2015. Prvá séria vozidiel vybavených systémom GYM bude navyše dostupná so špeciálnym plánom financovania so sadzbou APR 1 %.