Nová Škoda Octavia G-TEC jazdí na CNG

20. februára 2014
Komentáre vypnuté

Nová Škoda Octavia bude čoskoro k dispozícii prvýkrát aj s pohonom na zemný plyn. Svetová premiéra automobilu Škoda Octavia G-TEC sa uskutoční začiatkom marca v Ženeve. Česká automobilka tak po modeli Škoda Citigo predstaví svoj ​​druhý model poháňaný zemným plynom. Ekologická forma pohonu bude k dispozícii pre model Octavia aj Octavia Combi. Na slovenský trh bude Škoda Octavia G-TEC uvedená už v júni 2014.

„Pohon na zemný plyn je dôležitou súčasťou stratégie trvalo udržateľného rozvoja spoločnosti ŠKODA AUTO. Teraz prichádza aj do nášho najpredávanejšieho modelového radu,“

hovorí Dr. Frank Welsch, člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO pre oblasť technického vývoja.

„CNG je zmysluplná technológia, pretože spája mobilitu šetrnú k životnému prostrediu s dostupnou cenou. S modelom Octavia G-TEC bude modelový rad Octavia ešte atraktívnejší a zelenší,“

dodáva Welsch.

Nová Škoda Octavia G-TEC je vybavená preplňovaným zážihovým motorom 1,4 TSI s výkonom 81 kW (110 k). Motor je konštruovaný pre spaľovanie zemného plynu (CNG = Compressed Natural Gas) a benzínu. Paket G-TEC zahŕňa technické prvky, ako je systém štart-stop a rekuperácia brzdnej energie. Moderný agregát spĺňa emisnú normu EU 6, ktorá vstúpi do platnosti v septembri 2014.

Dojazd nového vozidla Octavia G-TEC je pôsobivý. Pri prevádzke čisto na CNG prejde vozidlo až 410 km na jedno natankovanie. Spotreba predstavuje 5,4 m3 zemného plynu na 100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 vo výške len 97 g/km. Pri prevádzke na benzín ponúkne dojazd až 920 km. Octavia G-TEC tak na jedno natankovanie oboch nádrží prejde celkom až 1 330 km.

Uvedením nového modelu ŠKODA Octavia G-TEC vysiela ŠKODA opäť výrazný signál v oblasti vývoja vozidiel šetrných k životnému prostrediu. V súčasnej dobe česká automobilka vyrába 97 modelov s hodnotami emisií pod 120 g CO2/km, z toho 17 vozidiel s emisiami pod 100 g CO2/km.