Nový Citroën Berlingo je prirpavený na hetrik

15. februára 2018
Komentáre vypnuté

Značka Citroën vytvorila v roku 1996 segment priestranných vanov a dnes predstavuje nový model Citroën Berlingo. Tretiu generáciu, ktorá je pokračovaním príbehu originálnej jednoduchej karosérie.

Vozidlo sa v priebehu času inovovalo tak, že zakaždým bolo meradlom pre praktické využitie a spoľahlivým partnerom dovolenkárov a rodín. Nové Berlingo sa vyvíjalo v súlade s ostatnými modelmi značky. Dostalo modernejší dizajn, zvýšilo komfort a pridalo svieži vzduch v oblasti využiteľnosti. To sú základné kamene úspechu vozidla, ktoré má za sebou už viac ako 1,7 milióna predaných kusov. Dizajn prebral nové identifikačné znaky dizajnu značky Citroën a nové stvárnenie, ktoré pridáva robustnosť a útulnosť.

Copyright William Crozes @ Continental Productions

Nové Berlingo zároveň posilňuje každú zo svojich silných stránok v oblasti variability a priestoru na palube, čím uľahčuje každodenné používanie (3 úplne nezávislé a ľahko vyberateľné sedadlá vzadu, rovnú plochu až po vyberateľné sedadlo spolujazdca, nakladaciu plochu s dĺžkou až 2,70 m, nárast objemu batožinového priestoru až o 100 dm3).

Copyright William Crozes @ Continental Productions

Vo svojom segmente dokonale využíva novú platformu s 19 asistenčnými technológiami a so 4 technológiami konektivity, ako aj najnovšie motory vrátane nového naftového motora BlueHDi 1.5 či automatickej prevodovky EAT8 a komfortného podvozka.

Nový Citroën Berlingo bude mať svoju svetovú premiéru na autosalóne v Ženeve a do predaja sa dostane v druhom polroku 2018. Aj naďalej bude k dispozícii s dvoma dĺžkami karosérie : M a XL s dĺžkou 4,40 m a 4,75 m, ako aj s piatimi a siedmimi miestami na sedenie.

Copyright William Crozes @ Continental Productions

Predstavením nového modelu Berlingo sa značka Citroën rozhodla vynoviť ikonu segmentu priestranných vanov, ktorý pred 22 rokmi sama založila. Berlingo je meradlom a je natoľko úspešným, že v niektorých krajinách sa podľa neho pomenoval celý segment. Hlavný hrdina tohto segmentu bol vždy tým, kto prinášal dôležité inovácie v oblasti všestrannosti a praktického využitia. Stačí spomenúť zavedenie troch samostatných zadných sedadiel, strešnú konzolu Modutop® či samostatne sa otvárajúce okno veka batožinového priestoru. Berlingo sa vždy vedelo prispôsobiť tak, aby prinieslo viac štýlu, komfortu a dynamických jazdných vlastností. Spája sa s nadčasovým úspechom, pretože práve v roku 2017 sa predalo najviac kusov druhej generácie modelu Berlingo.

William Crozes @ ContiArt

Napriek tomu, že sa predstavilo už v roku 2008, predalo sa minulý rok 165 000 kusov, čo bol nárast aj oproti dovtedy rekordnému roku 2016. V roku 2017 to bol najpredávanejší model značky Citroën v 17 krajinách a celkovo ide o druhý najpredávanejší model značky po modeli C3. Na Európskom trhu si drží vo svojom segmente druhú priečku. Od prvého predstavenia v roku 1996 sa vyrobilo už viac ako 3,3 milióna kusov.

William Crozes @ ContiArt

Tretia generácia modelu Berlingo sa v osobnej verzii stáva jedným z najdôležitejších modelov v segmente ako aj pre samotnú značku. Stále obľúbený model predstavuje rozumný nákup pre rodiny či pre seniorov. Obe skupiny v ňom nájdu ideálneho partnera pre pestrý aktívny život. Práve títo ľudia predstavujú komuniku, ktorá je spätá s odlišným, sympatickým a nie veľmi ostentatívnym automobilom. Hľadajú predovšetkým veľký vnútorný priestor, praktické riešenia a jednoduchosť, no pritom sa nechcú vzdať príjemného dizajnu, komfortu a moderných technológií. Nový Citroën Berlingo, verný novému sloganu značky Inspired By you, odpovedá na tieto požiadavky dizajnom a komfortom.

Copyright William Crozes @ Continental Productions

Nový Citroën Berlingo posilňuje svoje silné stránky a prináša viac pohodlia na palube:

  • Výnimočná variabilita s troma samostatnými a ľahko vyberateľnými sedadlami vzadu, ich vyberanie uľahčí ovládanie Magic flat®*. Spolu s vyberateľným sedadlom predného spolujazdca tak vzniká rovná nakladacia plocha s dĺžkou až do 2,70 m v prípade karosérie veľkosti M a 3,05 m vo veľkosti XL.
  • Dve veľké bočné posuvné dvere s elektricky ovládanými sťahovacími oknami.

William Crozes @ ContiArt

  • Vynikajúci batožinový priestor zväčšil svoj objem o 100 dm3 na 775 dm3 vo veľkosti M. Je ľahko prístupný cez výklopné otváracie okno na zadných dverách a ponúka dno nastaviteľné v dvoch polohách s dodatočnými schránkami.
  • Väčšie odkladacie priestory vrátane multifunkčnej konzoly Modutop® novej generácie, viac svetla v interiéri, schránka pred spolujazdcom Top Box, ktorá získala umiestnením airbagu spolujazdca do strechy extra objem.

Nový model Citroën Berlingo vylepšuje svoje vlastnosti aj použitím nasledovných technológií:

  • Platforma EMP2 s upravenou prednou časťou, ktorá zvyšuje ovládateľnosť (elektrický posilňovač riadenia, menší polomer otáčania), znižuje hmotnosť a umožňuje použitie najnovších asistenčných prvkov. Zadná časť bola prepracovaná pre čo najvyššiu záťaž a pre zachovanie šírky medzi vnútornými blatníkmi.

William Crozes @ ContiArt

  • 19 asistenčných systémov vrátane head-up displeja, adaptívneho tempomatu, elektrickej ručnej brzdy, parkovacej kamery/systému Top Rear Vision, systému Grip Control s asistentom pri zjazde z kopca Hill Assist Descent či kontroly stability prívesu.
  • 4 technológie konektivity vrátane CITROËN Connect Nav či bezdrôtové nabíjanie telefónov.
  • Nastavenie podvozka, ktoré využíva najlepšie skúsenosti značky Citroën v oblasti komfortu.
  • Výkonné motory vrátane nového naftového motora BlueHDi 1.5, automatickej prevodovky EAT8 ako aj motora PureTech 1.2.

William Crozes @ ContiArt

Nový Citroën Berlingo sa vo svetovej premiére predstaví o pár týždňov na autosalóne v Ženeve a do predaja sa dostane v druhom polroku 2018 (podľa jednotlivých krajín).