Nový pokračovateľ legendy Mustang

9. decembra 2013
Komentáre vypnuté

Spoločnosť Ford Motor Company predstavila nový Ford Mustang – prvý Mustang, ktorý sa po 50 rokoch výroby bude predávať aj v Európe. Predseda predstavenstva Bill Ford predstavil nový Mustang publiku približne 2 500 novinárov, predajcov a zamestnancov na špeciálnom podujatí „Go Further“ v španielskej Barcelone – jednom zo šiestich miest na štyroch kontinentoch, v ktorých naraz prebehlo prestavenie nového Mustangu.

Ford Mustang vo verzii fastback (so splývajúcou zadnou časťou) a kabriolet sľubuje svetovú úroveň výkonu a kultivovanosti, a zároveň si zachováva polstoročné dedičstvo a postavenie Mustangu ako globálnej ikony. „Ford Mustang rozdúchava vášeň ako žiadne iné vozidlo,“ povedal Raj Nair, viceprezident skupiny globálneho vývoja produktov v spoločnosti Ford. „Inštinktívny vzhľad, zvuk a výkon modelu Mustang zaujme ľudí aj v prípade, ak nikdy žiaden neriadili. Mustang je rozhodne viac než len auto – je to srdce a duša Fordu“.

Ford Mustang

Od prvého uvedenia na trh v roku 1964 sa predalo viac ako 9 miliónov vozidiel Mustang. Mustang je najpopulárnejšie vozidlo na Facebooku, objavilo sa v tisíckach filmov, televíznych programov, hudobných klipov a videohrách. Je jedným z 25 nových vozidiel, ktoré spoločnosť Ford v najbližších piatich rokoch uvedie v Európe.

 „Mustang má vďaka svojmu výkonu impozantnú reputáciu. Kultový status ako symbol slobody a optimizmu ho predchádza aj v tých častiach sveta, v ktorých sa toto vozidlo nikdy nepredávalo,“ povedal Stephen Odell, výkonný viceprezident spoločnosti Ford pre Európu, Stredný východ a Afriku. „Nový Mustang symbolizuje agresívnu akceleráciu ponuky produktov značky Ford, ktoré sú technologicky vyspelé a progresívne, avšak bez toho, aby sa vzdali dedičstva, ktoré už celé generácie inšpiruje zákazníkov spoločnosti Ford.“

Ford Mustang

Pri vývoji nového Mustangu sa konštruktéri zamerali na špičkový výkon, jazdnú dynamiku a použiteľnosť. Nezabudli ani na veľké množstvo pokročilých technológií na zabezpečenie pohodlia a podpory vodiča.

„Nový Mustang je jedným z najočakávanejších vozidiel vôbec a sme veľmi radi, že európskym vodičom umožníme šoférovať tento model,“ povedal Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe.

Nepochybne Mustang

Dizajn oboch verzií Fordu Mustang – fastback aj kabriolet – evokuje nezameniteľný charakter vozidla a udržiava si kľúčové dizajnové prvky klasických Mustangov, vďaka ktorým toto vozidlo poznajú fanúšikovia automobilov po celej Európe, vrátane dlhej vytvarovanej kapoty a krátkej zadnej časti v modernom vyhotovení.

„Máte len jednu šancu urobiť prvý dojem. Keď sa pozriete na toto auto, okamžite spoznáte Mustang v celej jeho sile,“ povedal Moray Callum, výkonný riaditeľ pre dizajn v spoločnosti Ford pre Ameriku.

Nový Ford Mustang sa vyznačuje niekoľkými kľúčovými konštrukčnými prvkami vrátane:

  • nízkej strechy a širokého „postoja“ na ceste,
  • elegantného profilu so strmým čelným a zadným sklom,
  • trojrozmených zadných svetiel s tromi časťami,
  • moderným spracovaním kultového dizajnového prvku vozidla – „žraločej“ prednej masky.

Vodiči kabrioletu Ford Mustang ocenia štandardnú plátennú strechu s viacvrstvovou izoláciou, ktorá vozidlu dodáva jedinečný vzhľad a zabezpečuje tiché prostredie v kabíne. V zloženom stave má horná časť elegantný profil pre jazdu s vetrom vo vlasoch.

V priestrannej kabíne s kokpitom inšpirovaným lietadlami sa nachádzajú veľké a prehľadné prístrojové prvky, na ktorých sa zobrazujú informácie o vozidle priamo pred vodičom . Ergonomické spínače a ovládače sú príjemné na dotyk a umožňujú ovládanie systémov vozidla. Šírka vozidla a nové zavesenie zadných kolies zaručujú cestujúcim viac miesta vo výške ramien a bokov. Do batožinového priestoru s praktickým tvarom sa zmestia dve golfové tašky.

Zážitok menom Mustang

Kľúčom k inštinktívnemu zážitku je vzhľad, jazdné vlastnosti a zvuk Fordu Mustang. Ford Mustang splní očakávania európskych vodičov ohľadom pohonných jednotiek aj podvozka. Obe časti sú dokonale prepracované v záujme skvelej jazdnej dynamiky.

Ford Mustang

K uznávanému 5,0-litrovému motoru V8 s výkonom 426 koní a krútiacim momentom 529 Nm sa pripojil úplne nový 2,3-litrový motor EcoBoost, ktorý do Mustangu priniesol modernú technológiu, výkon preplňovaného motora so spotrebou paliva a emisiami CO2, ktoré žiadajú európski automobiloví zákazníci.

„Motor EcoBoost má výkon vtedy, keď ho vodič Mustangu očakáva. Vyznačuje sa širokou a plochou krivkou krútiaceho momentu, ktorý sa po stlačení plynového pedála začne prenášať na kolesá, aby ste mohli jednoducho predbiehať alebo jazdiť len tak pre radosť po kľukatých cestách,“ povedal Dave Pericak, hlavný konštruktér modelu Mustang.

2,3-litrový motor EcoBoost v Mustangu využíva priame vstrekovanie paliva, variabilné časovanie vačiek a preplňovanie turbodúchadlom, vďaka čomu poskytuje mimoriadny výkon. Jedinečné nasávacie potrubie a turbodúchadlo zabezpečujú vozidlu výkon, ktorý vodiči vozidla s menom Mustang očakávajú. Plánovaný výkon presahuje 309 koní a krútiaci moment 407 Nm. V prípade automatickej prevodovky sú k dispozícii páčky na radenie prevodových stupňov pod volantom, ktoré sú určené pre vodičov požadujúcich pohodlie aj kontrolu.

Mustang pre skutočných automobilových nadšencov

Nový Ford Mustang je vybavený úplne novými systémami zavesenia predných aj zadných kolies. Vpredu sa nachádza nový obvodový pomocný rám, ktorý slúži ako výstuha prednej konštrukcie a súčasne sa podieľa na znížení hmotnosti. Jeho úlohou je poskytnúť pevný základ pre predvídateľnejšie ovládanie kolies, a tým aj kvalitnejšie jazdné vlastnosti, riadenie a celkovú jazdu.

Nový dvojitý guľový kĺb systému predného zavesenia so vzperami MacPherson umožňuje použitie veľkých a výkonných bŕzd. V oboch modeloch Mustang – vo verzii s 2,3-litrovým motorom EcoBoost aj vo verzii GT s motorom V8 – sa v Európe objavia výkonné brzdy namontované spolu s 19-palcovými kolesami v štandardnej výbave.

Vzadu sa nachádza úplne nové integrované nezávislé zavesenie kolies. Geometria, pružiny, tlmiče a puzdrá boli špeciálne upravené a naladené na použitie v tomto vysokovýkonnom vozidle. Sú mimoriadne vhodné na jazdu po európskych cestách v súlade s kultúrou vysokej rýchlosti jazdy. Nové hliníkové zadné kĺbové spoje pomáhajú znížiť neodpruženú hmotnosť a zlepšujú pocit z jazdy a jazdné vlastnosti.

Inteligentná technológia

Nový Mustang je vybavený množstvom inovatívnych technológií, ktoré vodičovi poskytujú viac informácií, možností ovládania a pripojenia v správnom momente.

Na kľukatých cestách za mestom alebo počas pretekárskeho víkendu môže vodič prepnutím prepínačov na konzole rýchlo upraviť reakcie riadenia, odozvu motora, nastavenie prevodovky a elektronického stabilizačného systému. Pomocou voliteľných režimov jazdy je možné vytvoriť perfektný Mustang na akúkoľvek príležitosť.

Spoločnosť Ford vyvinula pokročilý stabilizačný systém, ktorý je naladený pre maximálne dynamické vlastnosti nového Mustangu. Do výbavy patrí napríklad systém smerovania krútiaceho momentu, ktorý prenáša výkon motora na jednotlivé kolesá, aby vozidlo zachovalo zamýšľaný smer. Keď je potrebný maximálny výkon, k dispozícii je verzia Mustang GT s manuálnou prevodovkou, ktorá v štandardnej výbave obsahuje funkciu na rozbiehanie, takže každý štart bude hladký a konzistentný.

Medzi pokročilé funkcie pre vodiča patrí štandardný komunikačný systém Ford SYNC s hlasovým ovládaním a dotykovým displejom, ktorý umožňuje vodičovi ovládať systém zábavy. Európski vodiči Mustangu si budú môcť objednať aj navigačný systém, ktorý využíva centrálny farebný 8-palcový displej spolu s prvotriednym zvukovým systémom s 12 reproduktormi.

50 rokov histórie modelu Mustang

17. apríla 2014 si pripomenieme 50. výročie uvedenia pôvodného Fordu Mustang. Mustang sa bude aj naďalej vyrábať v Amerike vo výrobnom závode vo Flat Rocku.

 „Od prvého dňa sme vedeli, že ak chceme postaviť nový Mustang, musíme to urobiť poriadne,“ povedal Dave Pericak. „Nový Mustang sme postavili od základu. Je rýchly, dobre naladený, úsporný a skvele vyzerá – to všetko bez straty nefalšovanej príťažlivosti, ktorú si ľudia po celé desaťročia na celom svete spájajú s menom Mustang.“