Požičiavanie auta známym nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať

29. januára 2015
Komentáre vypnuté

Požičali ste auto kamarátovi a on ho nabúral? S touto alternatívou by ste mali počítať vždy, keď niekomu zveríte kľúče od svojho vozidla. Určitá dávka paranoje nie je v týchto prípadoch na škodu. Akékoľvek poškodenie automobilu, hoci len odlomený držiak na pohár či sedadlo obliate kávou, zvyčajne znamená pre majiteľa kopu nepríjemností.

Poskytnúť auto susedovi, synovcovi alebo kolegovi nie je nijako neobvyklé. Ale len málo ľudí si pri tom uvedomuje riziká, ktorým sa vystavujú. Niekedy takáto výpomoc môže spôsobiť, že prídete o vozidlo aj o kamaráta. Úplne stačí, ak ho vráti v stave, ktorý vám vženie slzy do očí alebo zvýši srdečný tep. Zablatená karoséria sa dá umyť, so škrípaním zubov vyčistíte aj zababraný interiér, no niektoré škody len tak ľahko nenapravíte.

Objektívna zodpovednosť

Najhoršie situácie nastávajú vtedy, keď váš, už s veľkou pravdepodobnosťou bývalý priateľ, začne tvrdiť, že ten 20-centrimetrový škrabanec bol na blatníku už vtedy, keď ste mu auto požičiavali. Ak chcete tomuto trápnemu dohadovaniu predísť, najrozumnejšie je vozidlo nepožičiavať nikomu, za koho by ste nedali ruku do ohňa.

Ak už sa predsa len rozhodnete svoje auto požičať, vyčleňte si dostatok času na jeho odovzdanie, a potom aj prevzatie. Rozhodne sa vyhnite tomu, že len medzi dverami odovzdáte kľúče a doklady. Najmä ak ide o požičanie auta na dlhšie obdobie, napríklad na dovolenku. Obe strany by si mali automobil poriadne prezrieť a na prípadné poškodenia výslovne upozorniť. Najlepšie je sa hneď dohodnúť, kto zabezpečí a zaplatí prípadné odstránenie škôd. Ideálnym riešením je uzatvoriť zmluvu o požičaní osobného vozidla.

Nezabúdajte ani na objektívnu zodpovednosť, ktorá tiež dokáže poriadne naštrbiť priateľské vzťahy. Musíte rátať s tým, že ak polícia odfotografuje vaše vozidlo pri prekročení rýchlosti, nerešpektovaní červenej na križovatke alebo zlom parkovaní, obálka s modrým pruhom príde na vašu adresu bez ohľadu na to, kto auto šoféroval. Ak sa váš kamarát k priestupku neprizná, budete to vy, kto bude musieť preukázať, ako to naozaj bolo. Inak pokutu zaplatíte zo svojej peňaženky.

Vodičský preukaz

Dajte si pozor aj na to, aby ten, komu auto zveríte, mal v poriadku vodičský preukaz. Ak by totiž polícia zastavila niekoho, kto šoféruje vaše vozidlo bez, alebo s neplatným vodičským preukazom, nepríjemnosti hrozia aj vám.

„Podľa zákona nesmiete zveriť auto ani jeho riadenie osobe bez vodičského oprávnenia. A nieto ešte, aby táto osoba spôsobila nehodu. Poisťovňa by od vás mohla požadovať náhradu vyplateného poistného plnenia“

vysvetľuje Tomáš Kalivoda, riaditeľ Groupama Garancia poisťovne a. s., pobočka poisťovne z iného členského štátu.

To isté platí aj pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Stáva sa, že si vypijete a požiadate kamaráta, aby vás vaším autom odviezol domov. V žiadnom prípade to nerobte, pokiaľ si nie ste stopercentne istý, že sa váš kamarát počas bujarého posedenia nedotkol pohárika. Ak by spôsobil dopravnú nehodu, poisťovňa bude preverovať, či ste skutočne nevedeli, že púšťate za volant svojho automobilu osobu pod vplyvom alkoholu.

Na človeku s určitou hladinou alkoholu v krvi je jasne vidieť, že je pod jeho vplyvom. Takže majiteľovi auta spravidla nepomôžu výhovorky, že o tom nemal tušenie.

„V takomto prípade poisťovňa pristupuje k regresu, ktorý sa môže vyšplhať až k 100 percent z poistného plnenia. To znamená, že z poistky nebude nič vyplatené,“

dopĺňa T. Kalivoda.

Dopravná nehoda

Ak dôjde k najhoršiemu scenáru a kamarát na vašom aute zaviní dopravnú nehodu, zachráni vás len havarijné poistenie. Keďže ako majiteľ a zároveň súkromná osoba ste v zmysle zákona aj prevádzkovateľom svojho auta, škoda na druhom vozidle sa uhradí z povinného zmluvného poistenia vášho vozidla. Škodu na vašom vozidle pokryje havarijná poistka, pričom kamarát by vám mal preplatiť prípadnú spoluúčasť. Ak havarijnú poistku nemáte, máte právo požadovať po kamarátovi náhradu škody, pretože nehodu zapríčinil.

„Ak požičiavame svoje vozidlo, najlepší spôsob, ako sa vyhnúť hádkam, je mať havarijné poistenie. Riešenie poistnej udalosti nijako neovplyvňuje, kto auto šoféroval,“

zdôrazňuje Tomáš Kalivoda.

„Ľahko sa môže stať, že nám vozidlo nechtiac nabúrajú. Na túto možnosť sa treba mentálne pripraviť. Je dobré si dohodnúť aj nejakú formu kompenzácie, napríklad že nám kamarát zabezpečí zapožičanie iného auta, ak to naše zostane po havárii nepojazdné.“

Požičiavate svoje auto rodine či známym? Podeľte sa o Vaše skúsenosti v diskusii pod článkom.