Premiéra nového Fordu Mustang v Ženeve a na plátne vo filme Need for Speed

6. marca 2014
Komentáre vypnuté

Nový Mustang na Autosalóne Ženeva 2014 podstúpil svoju európsku autosalónovú premiéru. Ford Mustang je už takmer 50 rokov hviezdou filmového plátna a televíznej obrazovky s viac ako 3 200-násobným účinkovaním vo filmoch a televíznych programoch. Teraz sa nový Mustang chystá na raketový štart svojej kariéry vo filme „Need for Speed“ s premiérou 14. marca.

Verzie fastback (so splývavou zadnou časťou) a kabriolet nového modelu Ford Mustang sú prvé, ktoré sa po takmer 50 rokoch výroby začnú predávať v Európe. Oba sľubujú špičkový výkon a kultivovanosť, nezabúdajú ani na polstoročnú históriu modelu Mustang a jeho pozíciu svetovej ikony. V Európe budú uvedené na trh v roku 2015.

„Povesť modelu Mustang ako výkonnej ikony, symbolu slobody a optimizmu prenikla aj do tých častí sveta, kde sa nikdy nepredával,“

poznamenal Stephen Odell, prezident spoločnosti Ford pre Európu, Blízky východ a Afriku.

„Nový Mustang je moderný, technologicky pokročilý a smeruje do budúcnosti, nezabúda však na svoju históriu, ktorá inšpirovala celé generácie zákazníkov spoločnosti Ford.“

Od prvého uvedenia modelu Ford Mustang na trh v roku 1964 sa predalo viac než 9 miliónov kusov. Mustang je najobľúbenejšie vozidlo na Facebooku, niekoľko tisíckrát účinkoval vo filmoch, televízii, hudbe a počítačových hrách a je jedným z 25 nových vozidiel, ktoré počas nasledujúcich 5 rokov uvedie spoločnosť Ford na európsky trh.

Geneva2014-Mustang_27

Nový Mustang je vyvinutý s cieľom špičkovej výkonnosti, vynikajúcich jazdných vlastností a všestrannej použiteľnosti; navyše obsahuje nemalé množstvo technológií zameraných na zvyšovanie pohodlia vodiča, ako aj pokročilé asistenčné systémy.

„Nový Mustang je jedným z najviac očakávaných automobilov, takže sme veľmi radi, že ho budeme môcť sprístupniť aj európskym vodičom,“

uviedol Roelant de Waard, viceprezident pre marketing, predaj a služby spoločnosti Ford of Europe.

Jednoznačný Mustang

Nekompromisný dizajn obidvoch modelov Ford Mustang, fastback aj kabriolet, pripomína základný charakter vozidla a zachováva si kľúčové dizajnové prvky klasického modelu Mustang, ktoré poznajú fanúšikovia automobilov po celej Európe, napríklad tvarovanú predĺženú kapotu a krátke zadné plató v modernej realizácii.

„Máme len jeden pokus na to, aby sme spravili dobrý prvý dojem, a keď uvidíte toto auto, okamžite v ňom rozoznáte pravý, silný model Mustang,“

poznamenal Moray Callum, výkonný riaditeľ pre dizajn spoločnosti Ford pre Severnú a Južnú Ameriku.

Geneva2014-Mustang_26

Nový Ford Mustang definuje niekoľko základných dizajnových prvkov, ako je napríklad:

• nízka strecha a široký „postoj“,
• uhladený profil vďaka príkremu uhlu čelného a zadného skla,
• trojrozmerne tvarované zadné svetlá s tromi časťami,
• moderné spracovanie typickej lichobežníkovej masky chladiča a žraločej prednej časti.

Vodiči kabrioletu Ford Mustang ocenia na látkovej streche viacvrstvovú izoláciu, ktorá vozidlu dodáva luxusný vzhľad a tichý interiér. Aj po sklopení vytvára strecha pri jazde elegantný profil.

Priestranný interiér je inšpirovaný leteckým kokpitom; priamo pred vodičom sú umiestnené veľké, jasné ukazovatele informácií o vozidle. Komfortné ovládanie zabezpečujú citlivé spínače a ovládače. Šírka vozidla a nová zadná náprava sa premietli do väčšieho priestoru pre pasažierov vo výške pliec a bokov a prakticky tvarovaného batožinového priestoru, do ktorého sa dajú uložiť dva vaky na golfové palice.

Zážitok s Mustangom

Základom trvalého zážitku s modelom Ford Mustang je jeho vzhľad, zvuk i spôsob, ako sa na ňom jazdí. Ford Mustang ponúka vynikajúce výkonnostné varianty a prepracovaný podvozok navrhnutý tak, aby kvalitou jazdných vlastností vyhovoval európskym vodičom.

Geneva2014-Mustang_37

K vysoko hodnotenému 5,0-litrovému motoru V8 spoločnosti Ford, ktorý dosahuje viac než 426 k a 529 Nm krútiaceho momentu sa pridáva úplne nový 2,3-litrový motor EcoBoost, ktorý Mustangu prináša najnovšie technológie, výkon podporovaný turbodúchadlom a spĺňa aj prísne kritériá európskych motoristov v oblasti spotreby paliva a emisií CO2.

„Tento motor EcoBoost poskytuje presne to, čo vodič od Mustangu očakáva. Plochý priebeh krútiaceho momentu v širokom rozsahu otáčok sa ukáže, keď ho potrebujete na jednoduchšie predbiehanie alebo hladkú jazdu na kľukatých cestách,“

komentoval hlavný konštruktér Mustangu Dave Pericak.

2,3-litrový motor EcoBoost v Mustangu využíva priame vstrekovanie paliva, variabilné časovanie vačiek a turbodúchadlo, ktoré v spojení s jedinečným nasávacím potrubím a plášťom turbodúchadla prinášajú výkonnosť, akú vodič Mustangu očakáva v projektovaných hodnotách viac než 309 k a 407 Nm krútiaceho momentu. V záujme vyššieho pohodlia pre vodiča a lepšieho ovládania vozidla má vyhotovenie s automatickou prevodovkou pod volantom umiestnené páčky sekvenčného radenia.

Mustang pre skutočných automobilových nadšencov

Nový Ford Mustang má úplne nový predný a zadný systém zavesenia kolies. Vpredu pomáha nová nápravnica po obvode spevniť prednú konštrukciu a znížiť hmotnosť, čím sa vytvoria silné základy na presnejšie ovládanie kolies; to následne vylepšuje ovládateľnosť, riadenie a celkovú jazdu.

Geneva2014-Mustang_30

Nový systém vzpier MacPherson s dvomi guľovými kĺbmi tiež umožňuje použitie veľkých, silných bŕzd. Model s 2,3-litrovým motorom EcoBoost aj Mustang GT s motorom V8 budú v Európe vybavené súpravou výkonných bŕzd v kombinácii so štandardnými 19-palcovými kolesami.

Vzadu sa nachádza úplne nový nezávislý systém zavesenia zadných kolies s integrálnymi ramenami. Geometria, pružiny, tlmiče aj silentbloky boli špeciálne upravené a vyladené pre takéto vysokovýkonné využitie a sú obzvlášť vhodné na európske cesty a pre kultúru rýchlej jazdy. Nové hliníkové hlavy uloženia ložísk kolies pomáhajú vzadu redukovať neodpruženú hmotnosť, čo zlepšuje jazdné vlastnosti a riadenie.

Inteligentná technológia

V novom Mustangu sa nachádza nemálo inovatívnych technológií, ktoré vodičom poskytujú detailné informácie, lepšiu ovládateľnosť vozidla a potrebnú konektivitu.

Či už je vodič na starej kľukatej ceste alebo na víkendovom motoristickom podujatí, poklepaním na konzolové ovládače môže výberom dostupných režimov jazdy rýchlo upraviť citlivosť riadenia, odozvu motora a nastavenia ovládania prevodovky a elektronického stabilizačného systému. Kedykoľvek si tak môže Mustang dokonale prispôsobiť.

Geneva2014-Mustang_44

Nový Mustang bude tiež jedným z prvých vozidiel, ktoré do Európy prichádzajú so systémom SYNC 2, informačno-zábavným systémom spoločnosti Ford s 8-palcovou farebnou dotykovou obrazovkou s vysokým rozlíšením a pokrokovým hlasovým ovládaním, ktoré uľahčuje prístup k hudbe, navigácii, ovládaniu klimatizácie a k pripojeným mobilným telefónom.

Navigácia v rámci systému SYNC 2 tiež ponúka režim rozdelenej obrazovky s detailným informáciami o križovatkách, ohlasovanie názvov ulíc, 3D zobrazenie orientačných bodov a veľkých križovatiek, ako aj sprievodcu Michelin. Systém SYNC 2 okrem toho umožňuje naraz vyslovovať ciele pre navigáciu či príkaz, aby systém prehrával hudbu želaného interpreta. Stačí stlačiť tlačidlo hlasového ovládania a povedať „som hladný“ a systém zobrazí zoznam miestnych reštaurácií, ku ktorým vám môže následne ukázať cestu.

50 rokov modelu Mustang

17. apríla 2014 oslávime 50. výročie uvedenia pôvodného Fordu Mustang na trh. Mustang sa aj naďalej vyrába v montážnej továrni Flat Rock v USA.

„Už od začiatku sme vedeli, že ak chceme skonštruovať nový Mustang, musíme to urobiť dokonale,“

uviedol Pericak.

„Nový Mustang sme vybudovali od podlahy: je rýchly, vyzerá skvele, je prepracovaný a efektívny, ale pritom nestratil svoju pôvodnú príťažlivosť, ktorú si s ním už desaťročia spájajú ľudia na celom svete.“

V napäto očakávanom filme „Need for Speed“, nakrútenom na motívy známej série videohier z produkcie Electronic Arts, bude herec Aaron Paul šoférovať upravený model Mustang pre rok 2014 a posadí sa aj za volant Mustangu novej generácie v jeho premiére na filmovom plátne.

„Či na plátne alebo na ceste, podmanivý vzhľad modelu Mustang a zvuk jeho motora inšpiruje fanúšikov už takmer päť desaťročí,“

povedal Jim Farley, výkonný viceprezident pre globálny marketing, predaj a služby značiek Ford a Lincoln.

„Pocit optimizmu a kontroly nad situáciou, ktorý vo vodičovi vzbudzuje Mustang vďaka svojim schopnostiam a výkonu, dokonale zodpovedá charakteru postavy, ktorú Aaron Paul stvárňuje vo filme Need for Speed.“

Geneva2014-Mustang_29

Keď sa v apríli 1964 objavil Mustang prvej generácie, išlo o úplne neznáme vozidlo, ale producenti bondovky Goldfinger ho napriek tomu takmer okamžite obsadili do filmu vo verzii kabriolet 1965 bielej farby Wimbledon White. Po piatich desaťročiach je Mustang ikonou automobilizmu a popkultúry, takže režisér filmu „Need for Speed“ Scott Waugh neváhal a nový Mustang obsadil do svojho filmu ešte pred spustením predaja.

„Rozhodol som sa pre Mustang, pretože je to automobil, ktorý je skutočným predstaviteľom americkej kultúry,“ povedal Scott Waugh. „Dokonale stelesňuje predstavu moderného výkonného automobilu a vďaka účinkovaniu v mnohých filmových naháňačkách sa stal doslova ikonou.“

Zadokumentovanie filmografie Mustangu si vyžiadalo enormné množstvo práce; na tvorbe stránky MustangIMDB.com, vytvorenej Stefanom Thorarensenom, zakladateľom a členom výboru Islandského Mustang klubu, sa podieľalo vyše 100 prispievateľov. Zoznam obsahuje už vyše 3 200 záznamov a takmer denne sa rozširuje.

Vzhľadom na významnú úlohu kinematografie v príbehu vozidla Ford Mustang bol Hollywood zvolený za jedno zo šiestich dejísk globálneho odhalenia nového Mustangu dňa 5. decembra 2013, popri európskom debute v španielskej Barcelone. Mustang sa dokonca previezol po páse vlhkého betónu pred historickým čínskym divadlom TCL. Rovnako ako takmer 200 ľudských celebrít vrátane niekoľkých hercov, ktorí mu pomohli stať sa hviezdou strieborného plátna, sú tak odtlačky a logo nového Mustangu zachované v betóne pre budúce generácie.

Geneva2014-Mustang_39

Fanúšikovia uvedenej série videohier si už môžu vyskúšať virtuálnu jazdu v novom Mustangu vďaka bezplatnému hernému doplnku na stiahnutie pre hru „Need for Speed™ Rivals“, sprístupnenému v polovici decembra. Hráči si v hre môžu svoj Mustang navyše upraviť prostredníctvom piatich obľúbených dizajnov, vytvorených pomocou on-line aplikácie Mustang Customizer, z ktorých jeden vznikol na základe inšpirácie zakladateľom RTR a šampiónom v driftingu Vaughnom Gittinom Jr.

Ford Mustang 2015

Úplne nový Mustang je doteraz najvyspelejšia verzia tohto kultového automobilu. V Európe sa začne predávať v roku 2015; ide o vôbec prvý Mustang po takmer 50 rokoch výroby, ktorý sa spoločnosť rozhodla oficiálne predávať na starom kontinente.

Nový, aerodynamický dizajn Mustangu, dostupného vo verziách fastback (so splývajúcou zadnou časťou) a kabriolet, plne zodpovedá špičkovým parametrom jeho motorov vrátane nového, turbodúchadlom preplňovaného 2,3-litrového motora EcoBoost s výkonom vyše 309 k a krútiacim momentom 407 Nm a 5,0-litrového motora V8 s výkonom viac ako 426 k a krútiacim momentom 529 Nm.

Okrem najmodernejších multimediálnych a komunikačných systémov Mustang ponúka rôzne vyspelé systémy na podporu vodiča, aplikácie pre pretekárske okruhy, systém regulácie rozjazdu atď.