Renault KWID – Koncept s Indickým vnímaním dizajnu

6. februára 2014
Komentáre vypnuté

KWID KONCEPT, concept automobilu predstavený počas automobilovej výstavy Delhi Auto Show, zdôrazňuje záväzok Renaultu voči novým trhom, akým je napríklad India, a zároveň poukazuje na schopnosť spoločnosti vyrábať ľúbivé produkty v segmente kompaktov. Vozidlo je robustné, ale jeho dizajn je zároveň veselý. Rôzne technologické prvky sú zacielené na potreby mladých zákazníkov na týchto trhoch.

Robustné, ale veselé autíčko

Koncept KWID bol navrhnutý v spolupráci s dizajnovým oddelením v Indii a predstavuje “lupienok explore / objavovať” v dizajnovej stratégii Renaultu, ktorá je zameraná na životný cyklus človeka. Jednotlivé časti a rozmery vozidla, spolu s nadrozmernými pneumatikami trošku pripomínajú “buginu”.

Renault KWID koncept

Hravosť exteriéru je kompenzovaná robustným vzhľadom, z automobilu vyžaruje sila vďaka ochranným prvkom a masívnym blatníkom. Vozidlo je vybavené pohonom jednej nápravy, ale pôsobí off-roadovo.

Interiér konceptu KWID pripomína vtáčie hniezdo. Biele sedadlá podporujú dojem ľahkosti a svetlosti. Koncept je tiež vybavený klimatizáciou s ovládaním na zadnej strane vodičovho sedadla, a tiež ventiláciou cez drobné otvory. Palubná doska je tvorená integrovaným tabletom, cez ktorý je možné ovládať aj lietajúceho spoločníka.

High-tech koncept

Okrem hravého a nápaditého stylingu konceptu KWID, zaujme aj množstvo technologických hračiek na čele s lietajúcim spoločníkom. Ten ponúka pasažierom bezpečný a zároveň zábavný zážitok z jazdy. Lietajúci spoločník je prvým svojho druhu v automobilovom svete. Štartuje z otáčajúcej sa zadnej strešnej časti, a môže byť ovládaný v dvoch módoch. Automatický mód využíva naprogramované sekvencie a GPS lokáciu a manuálny mód umožnuje ovládať lietajúceho spoločníka cez tablet v aute. Lietajúci spoločník môže byť používaný na viaceré účely, ako napríklad na sledovanie premávky, robenie fotografií okolia, či detekovanie prekážok na ceste pred autom.

“Zákazníci na nových trhoch sú omnoho mladší. Ich očakávania sú rozdielne a sú vo svojej podstate hraví. Zaujímajú sa o technológie a radi sa zabávajú. Tento koncept automobilu spĺňa ich požiadavky vo viacerých smeroch, a hlavne vďaka lietajúcemu spoločníkovi robí ich jazdu bezpečnou a zároveň veselou. Po prvý krát v automobilovej histórii môžete jazdiť po ceste a zároveň získať vtáčiu perspektívu. Je to neskutočný doplnok!”

Serge Mouangue, Brand Manager a Innovative Cooperative Laboratory Manager.

Renault KWID koncept

Koncept KWID je stavaný tak, aby z neho mohol vzniknúť elektromobil – má dostatok priestoru pre umiestnenie elektrických batérií a nabíjaciu zástrčku je možné schovať za logo na prednej maske vozidla. Koncept je poháňaný benzínovým turbomotorom s objemom 1,2 litra, ktorý je spriahnutý s dvojspojkovou prevodovkou EDC, čím je dosiahnutá nízka spotreba. Ďalej v koncepte nájdeme elektricky ovládané predné sedadlá – lavicu, elektrické ovládanie dverí, LED svetlomety, nenachádza sa tu klasická radiaca páka, ale ovládanie radenia prevodových stupňov je dotykové hneď vedľa volantu. TFT dotyková obrazovka je zároveň palubnou doskou a poskytuje viaceré služby.

Navrhnutý medzinárodným tímom pre medzinárodné trhy

KWID koncept možno nazvať multinárodným. Je to po prvý krát, čo Renault cieli na nové trhy a kedy Renault dizajnéri z celého sveta spolupracovali na vývoji vozidla určeného pre nové trhy. Interiér vozidla bol navrhnutý Françoisom Grenierom (Technocentre Design, Francúzsko), ten bol vytvorený na základe skíc ktoré urobil Mishu Batra (Renault Design India) a exteriér realizoval Anton Shamenkov (ruského pôvodu, Technocentre Design, Francúzsko) na základe skíc od Jeana Semerivu (Studio Design Brazil). Farby a materiály vyberala Neha Lad (stážistka z Indie, Technocentre Design) a ďalej s nimi pracovala Chie Yanagisawa (japonská dizajnérka, Technocentre Design). Axel Breun (Technocentre Design) bol celkovým manažérom projektu.

“Renault Design je tvorený medzinárodným tímom so štúdiami vo Francúzsku, Rumunsku, Brazílii, Kórei a v Indii. Tento koncept reflektuje medzinárodné príchute našej dizajnérskej siete.”

Laurens van den Acker, šéfdizajnér Renaultu.

Záväzok voči Indii

Prvý koncept Renaultu, ktorý bol kedy predstavený mimo Európu, KWID koncept zdôrazňuje dôležitosť Indie v rámci globálnej stratégie Renaultu a tiež schopnosť spoločnosti ponúknuť ľúbivé produkty v segmente kompaktov.

Renault KWID koncept

KWID je špeciálne vytvorený pre potreby indických vodičov. Je to kompaktné 5-miestne vozidlo vhodné na rodinné výlety, čo je možné v tejto krajine často vidieť. Multimediálna palubovka spolu s lietajúcim spoločníkom odpovedá na požiadavky mladého a moderného Inda, ktorý má veľký záujem o nové technológie. Svetlý interior je adaptovaný na podmienky teplého podnebia.

Farebné prevedenie (odtiene šedej a žltej) sú nielen korporátnymi farbami Renaultu. Asociujú zároveň Indiu. Šedá reprezentuje zeminu a žltá a zlatá symbolizujú kvety a korenie. Okrem toho zaujme aj usporiadanie sedenia, kedy na prednej lavici sedia traja pasažieri (vodič sedí uprostred) a vzadu je miesto pre ďalších dvoch ľudí. Stredná pozícia šoféra robí z automobile medzinárodné vozidlo, ktoré môže byť využívané v krajinách jazdiacich vľavo aj vpravo.

Renault v Indii

Renault India Pvt. Ltd. je pobočka vlastnená Renault S.A.S., Francúzsko. Momentálne sa na trhu predáva päť modelov – prémiový sedan Fluence, luxusné SUV Koleos, prémiový kompakt Pulse, SUV Duster a prémiový sedan Scala. Renault India tiež exportuje Duster na trhy s riadením na pravej strane.

Renault KWID koncept

Renault tu produkuje v závode v meste Oragadam, Chennai, s kapacitou 480 000 vozidiel ročne. V súčasnosti má Renault India rozsiahlu predajnú sieť pozostávajúcu z 125 zastúpení po celej krajine a je benchmarkom predajnej a servisnej kvality.

[fancygallery id=”2″ album=”4″]