Rok 2014 bude pre FORD premiérou v Rely Dakar

30. decembra 2013
Komentáre vypnuté

Tím Ford Racing bude mať oficiálnu premiéru v Rely Dakar s dvoma vozidlami Ford Ranger vyrobenými v Južnej Afrike. Toto extrémne náročné podujatie sa uskutoční 5. až 18. januára 2014 v Južnej Amerike.

Dizajnérsky tím, ktorý je zodpovedný za vytvorenie účastníka značky Ford na Rely Dakar, predstavuje zmes juhoafrických a medzinárodných odborníkov. Účelne skonštruované vozidlá Ford Ranger pripravuje tím Neil Woolridge Motorsport v Pietermaritzburgu, zatiaľ čo logistiku má na starosti nemecká firma South Racing. Zostava jazdcov je zložená z medzinárodných aj miestnych pretekárov a zahŕňa rodáka z Južnej Ameriky Lucia Alvareza a Juhoafričana Chrisa Vissera.

Ford Ranger

„Sme nesmierne hrdí na to, že na Dakar 2014 posielame tieto Rangery juhoafrickej výroby,“ hovorí Jeff Nemeth, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Ford Motor Company v Južnej Afrike. „Dakar je vrcholnou skúškou človeka a stroja a sme veľmi radi, že máme príležitosť zúčastniť sa na nej s fenomenálnym tímom vyzbrojeným miestnou aj medzinárodnou odbornosťou.“

Rely Dakar 2013 sledovala viac než miliarda televíznych divákov na celom svete a 4,6 milióna divákov si prišlo pozrieť preteky naživo do Južnej Ameriky.

„Dakar je skutočne medzinárodnou prehliadkou terénnych vozidiel,“ uvádza Dave Schoch, viceprezident skupiny Ford Motor Company a prezident pre ázijsko-pacifický región. „Teší nás, že sme vytvorili medzinárodný tím, ktorý má o tejto súťaži vynikajúce znalosti a zároveň je schopný dosiahnuť výborné výsledky v pretekaní na modeli Ford Ranger.“

Medzinárodná spolupráca

224122-full-hires508528281Novonavrhnuté modely Ford Ranger boli skonštruované v Pietermaritzburgu za pomoci skupiny Global Product Development spoločnosti Ford Motor Company. Každej stránke nového modelu Ranger sa venovala dôkladná pozornosť a bol vyrobený so zreteľom na presnosť a výkon.

„Vo výrobnom procese sme použili komplexný systém upínačov, ktorý zabezpečuje výrobu každého dielu v súlade s návrhom, a tým aj dokonalú presnosť každého vyrobeného vozidla,“ vysvetľuje Neil Woolridge, tímový manažér a vedúci tímu Neil Woolridge Motorsport (NWM). „Hoci sú oba nové Rangery vyrobené lokálne, dostalo sa nám ohromnej podpory zo strany našich medzinárodných kolegov vrátane divízie SVT spoločnosti Ford.“

Technické stránky projektu boli riadené z dielní NWM v Pietermaritzburgu. Podporu v účasti na Rely Dakar zabezpečí špecializovaný tím s 27 členmi 10 národností, ktorí sa budú v bitke o Dakar usilovať o tie najvyššie méty.

Logistiku a európske operácie má na starosti spoločnosť South Racing GmbH so sídlom neďaleko nemeckého Frankfurtu. South Racing vlastní a riadi Scott Abraham, ktorého rodina má dlhoročnú históriu v oblasti juhoafrického motoristického športu. Jeho otec Arthur bol oddaným prívržencom juhoafrického motoristického športu niekoľko desaťročí.

Abraham pôsobí v Európe ostatných desať rokov, počas ktorých pracoval ako tímový manažér pre tímy X-raid BMW/MINI a Overdrive Toyota. Nechýbal pri spustení projektu Toyota Dakar, takže má v tomto smere bohaté skúsenosti i potrebné vedomosti.

243096_Full_HiResSpoločnosť South Racing bude pre tím zabezpečovať logistickú štruktúru vrátane servisných vozidiel MAN 6X6, pretekových nákladných vozidiel MAN T4 a servisného vybavenia. Okrem toho bude mať na starosti všetky logistické a administratívne požiadavky týkajúce sa tímu vrátane vzťahu s organizáciou ASO.

„Spojenie spoločností NWM a South Racing je zárukou, že projekt bude mať potrebnú odbornú vedomostnú základňu i hĺbku, ktoré mu umožnia priniesť výsledky,“ vysvetľuje Abraham.

Ambiciózna zostava vodičov a navigátorov

Lucio Alvarez a spolujazdec Ronnie Graue sú prvou posádkou tímu Ford Racing vo Forde Ranger podľa špecifikácie T1 so štartovým číslom 308. V predošlých ročníkoch Rely Dakar sa im podarilo dosiahnuť pôsobivé výsledky.

Pri svojom prvom štarte v roku 2011 skončili celkovo na 17. mieste a v roku 2012 sa im podarilo obsadiť výborné piate miesto. V roku 2013 sa pre mechanické problémy prepadli z celkového tretieho až na 27. miesto, preukázali však odhodlanie a schopnosti a v závere sa prebojovali späť na desiate miesto.

Posádku druhého vozidla Ford Ranger tvoria juhoafrickí pretekári zo súťaží terénnych vozidiel – Chris Visser a navigátor Japie Badenhorst (štartové číslo 329). Obaja sú v juhoafrickom motoristickom športe veľmi dobre známi – v roku 2010 vyhrali juhoafrické majstrovstvá terénnych vozidiel a v sezónach 2012 a 2013 skončili celkovo na druhom mieste. Na Rely Dakar sa predstavia ako súťažiaci po prvý raz.

Vyčerpávajúca skúška človeka a stroja

224127-full-hires973883232Rely Dakar 2014 bude v poradí 35. ročníkom tohto podujatia a šiestym po sebe idúcim ročníkom, ktorý sa koná na území Južnej Ameriky.

Trasa Rely Dakar 2014 bude rovnako ako po iné roky nesporne vyčerpávajúca. Preteky sa začnú 5. januára v argentínskom meste Rosario a skončia 18. januára v čílskom Valparaise po trinástich etapách súťaže, pričom celková prejdená vzdialenosť bude predstavovať vyše 9 300 kilometrov.