Spustenie druhej výrobnej linky v závode Renault–Nissan v marockom meste Tangier

31. októbra 2013
Komentáre vypnuté

Nová výrobná linka navýši celkovú kapacitu produkcie závodu na 340 000 vozidiel ročne a začne svoju prevádzku v roku 2014. Vyrábať bude modely Dacia Sandero a Dacia Sandero Stepway, dva z najúspešnejších modelov radu Dacia.

Za vznikom najväčšieho výrobného automobilového závodu v Afrike stojí úspešné partnerstvo medzi Skupinou Renault a Marockým kráľovstvom, ktoré má za cieľ zvýšiť produktivitu automobilového priemyslu v krajine. Záväzok dodávateľov a ich podpora podniku zaručila úspešné rozšírenie výroby, zatiaľ čo boli splnené všetky technologické a ekonomické nároky.

Jacques Prost, riaditeľ Skupiny Renault v Maroku: „Odhodlanie Skupiny Renault a ambície predstaviteľov Marockého kráľovstva majú za cieľ zvýšiť celkový imidž značky „Made in Morocoo“. Som presvedčený, že závod budú opúšťať vozidlá najvyššej kvality.“

Celková investícia do výroby predstavovala 400 miliónov eur a výrobný závod zamestná ďalších 1 400 pracovníkov, čím zvýši celkový počet zamestnancov na 5 000.

Závod v Tangieri bol od začiatku konštruovaný tak, aby zodpovedal normám politiky životného prostredia Skupiny Renault. Vybavenie závodu je výsledkom unikátneho partnerstva medzi Marockým kráľovstvom, Renaultom a Veolia Environment. Emisie CO2 boli znížené o 98% v porovnaní s rovnakým závodom s výrobnou kapacitou 400 000 vozidiel za rok, čo predstavuje ročnú úsporu 135 000 ton CO2. Závod nechce znečisťovať životné prostredie priemyselnými odpadovými vodami, a tak znížil celkové množstvo vody nutné pre výrobu o 70%.

Tento výsledok bol dosiahnutý nielen vďaka novým výrobným procesom, ale aj vďaka obnoviteľným zdrojom energie a optimalizovanému riadeniu recyklácie vôd. Táto snaha bola nedávno uznaná Európskou úniou, ktorá ocenila Renault ocenením „Trvalo udržateľná energia v Európe v roku 2011“.

Výrobný závod Renault – Nissan Tangier v číslach:

  • Akciová spoločnosť, v ktorej má Skupina Renault 52,4% podiel a 47,6% podiel má Caisse de Dépôts et de Gestion (CDG).
  • Závod vyrába modely Dacia: Dacia Lodgy, Dacia Dokker a Dacia Dokker Van na prvej výrobnej linke a Dacia Sandero a Dacia Sandero Stepway na druhej linke.
  • Výrobný závod leží na 300 hektároch.
  • Závod funguje na dve zmeny, v celkovom počte 5000 zamestnancov, z čoho 300 pracovníkov tvorí manažment.
  • V januári 2013 začala naplno fungovať výroba s nulovými emisiami.
  • Jún 2013 – závod vyrobil svoje 100 tisíce vozidlo.