Novú Fabiu som mal možnosť dôkladne spoznať počas nedávneho testu, v ktorom ma uchvátila a získala si môj obdiv. V tom dnešnom príbehu vystupovala v alternácií Combi. Aby jej umelecký prejav bol dostatočne originálny, pod kapotu dostala dieselový trojvalec s objemom 1,4 litra s výbavou, ktorá už nebola najvyššia, no pár príplatkových rekvizít sa našlo. Keďže hra je rovnaká a len niektoré výstupy a dejstvá sú odlišné, venovať sa budem najmä im.
Dizajn novej Fabie Combi zdarne nadväzuje na kratšiu sestričku, čím ešte viac doťahuje započaté hranaté krivky profilu karosérie. Bezbolestné prepojenie krátkej verzie s predĺženou zadnou pasážou je vydarenou záležitosťou. Z predošlých dvoch generáciách by som si po stránke dizajnu neváhal vybrať krátku verziu, no pri súčasnej by to bolo ťažké rozhodovanie.
Fabia Hatchback ako aj Combi sa mi páčia, každá iným spôsobom a navyše, hrany mám rád. Keď sa k tomu pridajú pubertálne prvoplánové čierne kolesá, o pozornosť na ulici je postarané.
Motor a prevodovka
Spojenie trojvalca s naftovým pohonom TDI o výkone 1,4 litra príliš nepridáva na kultivovanosti. Čakal som však, že to bude horšie predstavenie. Možno aj preto ma príjemne prekvapilo po stránke komfortu.
Fabia má výborne zvládnuté odhlučnenie nielen kapoty, ale aj predelu medzi motorom a kabínou. Po otvorení predných dverí jasne vidno v blatníkoch čiernu penovú výplň, ktorá tlmí hluk od motora. V kabíne jasne cítiť, že nad prednou nápravou si ide svoje sólo dieselový basgitarista, s nábehom na absedantno-kompulzívnu poruchu, no nie je to nič, čo by unavovalo. Rovnako slušne sú na tom aj utlmené vibrácie trojvalca, ktoré krotí dvojhmotný zotrvačník a protibežný vyvažovací hriadeľ.
Dieselová jedna štvorka sa vyrába v troch výkonnostných verziách a to 55, 66 a 77 kW. Do Fabie a Fabie Combi sa montujú 66 a 77 kW motory. Mnou testovaná mala výkon 66 kW, čo predstavuje 90 koní pri 3 000 – 3 250 ot/min. Najvyšší krútiaci moment 230 Nm sa nachádza v spektre medzi 1 750 a 2 500 ot./min. Motor má pocitovo ťah od 1600 takmer do 3 500 ot./min. V tomto rozsahu bolo cítiť veľký nával krutiaceho momentu, ktorý ma až zatlačil do sedadla, a auto sa stalo okrídleným šípom. Predbiehanie, aj napriek papierovému výkonu, bolo absolútne bezproblémové. Dokonca aj na diaľnici pri zaradenej päťke a 110 km/hod. malo ráznu chuť akcelerovať. Maximálna udávaná rýchlosť 182 km/hod je viac než dosť. Ani zrýchlenie na 100 km/hod. za 11,1 nie je najhoršie.
Prevodovka môže byť buď manuálna päťstupňová, akú malo testované auto, alebo sedemstupňová dvoj spojková DSG. Najsilnejšia 77 kW verzia sa ponúka len s manuálom, nakoľko 250 Nm je za hranicou, ktorú dokážu technicky zvládať suché spojky v automate.
Po prvom naštartovaní som okamžite pochopil, že už nesedím v aute s tým zamatovo tichým benzínovým motorom ale v niečom, čo začalo mutovať, a ešte k tomu v tú najnevhodnejšiu dobu, v období alergií. Na zvuk malotraktora som si počas úvodných metrov začínal zvykať, keď zrazu v rýchlosti cca 20 km/hod. mi pri odbočovaní pri zaradenej dvojke zdochol motor. Jednoducho sa rozhodol, že to nedá, a abdikoval.
Bola to zvláštna situácia. Do procesu oživovania sa zapojil systém štart/stop, pri stlačení spojky na podlahu, čo sa mu aj podarilo, no vo mne zostal divný pocit s otáznikom. Motor, ktorý neutiahne na dvojke rozbehnuté auto? O podobných skúsenostiach som počul už pred zahájení testu, no prikladal som to skôr k zlej konštelácií. Počas týždňa som pozorne sledoval reakcie auta na podobné situácie a nič. Nedalo mi to, a tak som skúšal rôzne režimy s nasledovným výsledkom. Na dvojke nielenže dobre ťahá od nízkej rýchlosti, ale normálne vie aj potiahnuť na voľnobehu bez plynu. Úvodné zlyhanie tak pripisujem studenému motoru a prehnanej citlivosti na otáčky. Jedno je však isté, prevodovka má abnormálne dlhé prevody.
Prevody sú poskladané tak, akoby na Slovensku stále platila v obciach 60 kilometrová rýchlosť
Veď posúďte sami. Na štvorke mierne nad 60 km/hod má 1 500 ot./min. V tomto režime motor dokáže udržovať rýchlosť, no otáčky sú hraničné. Motor je však lenivý a nechce sa mu zrýchľovať. Jasne cítiť vibrácie a hučanie motora. Pokiaľ chcem akcelerovať, musím podradiť do trojky, čím sa spektrum otáčok presunie do 2 000 a motor dostane dych.
50 km/hod. na štvrtom prevodovom stupni znamenalo pre motor zotrvávať v nehostinných 1 250 ot./min.
Päťdesiatku po meste som nakoniec riešil na trojke s 1 750 ot./min. Mal som dobrý pocit že neničím motor, auto sa tešilo že nemá vibrácie a motor si pochvaľoval voľné dýchanie ako v reklame na mentolové cukríky, za cenu vyššej spotreby. Len pre zaujímavosť, 60 km/hod. na trojke znamená 2 000 ot./min.
Úprimne, tak divne poskladanú prevodovku som ešte nezažil. Neuveriteľne dlhé prevody, nevhodné pre mestský život. Máte na výber niekoľko možností, ako s tým naložiť. Chodiť po meste nepredpisovou šesťdesiatkou, alebo nadmerne vytáčať dieselový motor na trojke pre dodržanie päťdesiatky, prípadne motor podtáčať pre lepšiu spotrebu, no za cenu jeho rýchlejšieho opotrebenia, za výdatného sprievodu vibrácií a hluku.
Ponúka sa otázka, prečo nemá prevodovka šiesty stupeň, čím by sa jednotlivé prevody skrátili. Vraj za to môže nové nariadenie Európskej únie, týkajúce sa merania emisií (NEDC).
A čo na to hovorí asistent radenia rýchlostných stupňov na palubnom počítači? Ten motoru viac škodí, než pomáha. Pri 1 750 ot./min. na štvrtom stupni a rýchlosti 75 km/hod. signalizuje asistent preradenie na päťku, čím otáčky padnú pod kritickú hranicu 1 500. Len veľmi jemným dávkovaním plynu, sa v takomto stave ako tak dá udržiavať rýchlosť medzi hranicou vibrovania a voľnobehu. Na akékoľvek, čo i len pozvoľné zrýchľovanie absolútne zabudnite.
Podobné to bolo aj pri prikázanej rýchlosti 40 km/hod. Na druhom prevode mal motor naložených 2 250 ot./min., no na treťom stupni to padlo do priepasti 1 250 ot./min. a motor sa okamžite začal dusiť.
- Pri miernom šliapnutí na plyn sa od 1 750 ot./min. dá už aj v kopci akcelerovať.
- Na piatok stupni pri 90 km/hod točí 1 550 ot./min.
- Na piatok prevodovom stupni pri 110 km/hod. 2 000 ot./min. Pohodová jazda s možnosťou zrýchľovať bez podraďovania.
- Na piatom stupni pri 130 km/hod. 2 375 ot./min
Pokiaľ som spiatočku nestlačil a nezaradil úplne pomaly, oveľa pomalšie než je obvyklé, v prevodoch to zaškrelo.
Spotreba
- Po okreskách z Brna do Kútov 4,1 l/100 km.
- Jazdou po Bratislave a mestskom okruhu som mal spotrebu 3,9 l/100 km.
- Po okreskách Rakúsko normálnou jazdou 4,4 l/100 km.
- Počas celého týždňového testu bolo priemerná spotreba od načerpania 4,7 litra/100 km.
- Pri 110 km/hod spotreba 4,4 l/100 km.
- Pri 130 km/hod. spotreba 5,9 l/100 km.
Pri maximálnej jazde na spotrebu po okresných cestách som sa dostal na číslo 3,5 l/100 km. Bol to však extrém, kedy som išiel priemernou rýchlosťou 50 km/hod. a občas som využíval „aerodynamický tunel“ kamiónu predo mnou.
Pri odjazdených 617 km mi ukazoval palubný počítač dojazd 310 km. Nakoniec som na jednu nádrž prešiel 907 km a dojazd ukazoval ešte 30 km. Palubný počítač tak má dosť presný algoritmus na okamžité vypočítanie dojazdu. Nádrž má objem 45 litrov.
Kufor
Väčšinou tento bod obchádzam, no v prípade Combi sa na pár viet pristavím. Fabia Combi má objem batožinového priestoru 530 litrov a po sklopení sedadiel 1 395 l., čo jej dáva náskok nielen pred konkurenciou v jej triede, ale víťazí aj nad väčšími autami ako Mégane Grandtour či Focus Combi.
Nechýbajú nápadité ukotvovacie miesta, sieťky, prepážky. Rovnako aj interiér ponúka chytré riešenia a množstvo odkladacích miest, napríklad aj pod prednými sedadlami, či na ich bočniciach.
Zážitky a skúsenosti
Aj napriek dieselovému motoru nebola Fabia v zákrutách príliš ťažká na čumák. Bolo cítiť rozdiel v porovnaní s benzínovým trojvalcom, no Fabia aj napriek tomu zvládala zákruty bravúrne. Jazdu som si však viac užíval na hatchbacku.
S veľkorysým priestorom nad hlavou v zadnom rade som sa zoznámil už v krátkej Fabii, preto vo verzii Combi pre mňa nebol prekvapením. Bez najmenších problémov sa štyria dospelí ľudia odvezú komfortne aj na dlhších trasách. V spojení s veľkým batožinovým priestorom a množstvom odkladacích miest v kabíne, tak Fabia Combi opodstatnene zastáva funkciu rodinného auta na výlety.
Rýchlosť tempomatu sa dá nastaviť s presnosťou na jeden kilometer. Niektoré konkurenčné značky to neumožňujú, a rýchlosť sa dá upravovať skokovo po 5 km.
Pokiaľ vypnem zvuk audia, následne sa hlasitosť začne pridávať od nuly. Je to veľmi dobré riešenie, pretože požadovaná hlasitosť sa dá nastaviť hneď, no bez toho, aby okamžitým nábehom na predchádzajúcu úroveň zaskočil vodiča počas jazdy.
Systém štart/stop ma privádzal k myšlienkam jeho trvalej deaktivácie zájdením do prvého autorizovaného servisu ŠKODA. Ten systém absolútne nehľadel na to, že mu je zverená správa a životnosť dieselového motora, ktorý bez milosti pri akejkoľvek príležitosti zadrhol. Dokonca aj v prípade, že som ráno z garáže prešiel len po rampu, a motor sa vypol. Tlačidlo na vypnutie systému bolo mnou azda najpoužívanejšie naprieč všetkými autami, ktoré som doposiaľ testoval.
Ovládanie manuálnej klimatizácie/vzduchotechniky je prakticky identické s tým, aké mala Fabia prvej generácie. Nie je to však na škodu, aspoň sa nemá čo pokaziť.
Dotykový displej multimediálneho systému mal menšiu uhlopriečku. Čo mi však chýbalo pri oboch Fabiach je neprítomnosť navigácie. V tejto cenovej kategórií by mala byť samozrejmosťou.
Záver
Fabia Combi je malé priestranné auto, ktoré má nárok sa v segmente automobilov posunúť o level vyššie. Aj keď sa to môže zdať divné, jej dizajn a rozmanitá ponuka doplnkových setov, ju dokážu postaviť do pozície štýlového auta. Už to nie je len model, ktorý plní každodenné potreby rodinného života. Do určitej miery dokáže zhmotniť individualitu jej majiteľa. Motor, s ktorým táto Fabia žije vo zväzku automobilovom, je individualista každým cólom. Prvé dni som jemu a jeho prevodovke nedokázal prísť na chuť, no čím som s nimi trávil viac času, tým som viac chápal, o čom to celé je. Dokonca už aj v tom meste som si vytvoril jazdný štýl tak, aby sme ako trojica vychádzali. Motor je ideálom pre ľudí, ktorí veľkú časť ciest absolvujú po diaľniciach. Tam sa cíti ako ryba vo vode. Pre tých, ktorý chcú úsporný motor je jasnou voľbou, aj napriek zoskladanej prevodovke. Fabia Combi ako taká, má vykročené k obrovskému úspechu.
- Základná cena 10 090 €
- Testovaný kus 14 290 €