Veľkolepé finále: ŠKODA zvíťazila v APRC aj v hodnotení značiek

5. novembra 2013
Komentáre vypnuté

Škoda má po skvelom finále ázijsko-pacifického šampionátu (APRC) v Číne trojnásobný dôvod oslavovať. Po tom, čo si Gaurav Gill zaistil titul v kategórii jazdcov*, zvíťazila ŠKODA v nedeľu pred tisíckami nadšených fanúšikov aj v hodnotení značiek. Úspešný víkend korunoval triumfom Fín Esapekka Lappi z továrňou podporovaného tímu ŠKODA MRF v čínskej rally v okolí mesta Longyou. Víťazstvom v APRC zavŕšila ŠKODA výbornú sezónu 2013, v ktorej získali Jan Kopecký s Pavlom Dreslerom titul európskych šampiónov* a jazdci vozidiel ŠKODA Fabia Super 2000 zvíťazili aj v ďalších piatich národných a regionálnych šampionátoch.

„Víťazstvo v APRC má pre značku ŠKODA mimoriadny význam. O to viac, že bolo korunované v Číne, na našom strategickom trhu. V celom šampionáte predvádzal tím ŠKODA MRF veľmi solídne výkony, za ktoré všetkým jeho členom ďakujem. Veľká gratulácia patrí samozrejme víťaznej posádke Gaurav Gill a Glen Macneall, pre ktorých je to životný triumf. Uznanie patrí aj kolegom zo ŠKODA Čína, ktorí súťažné vozidlá ŠKODA Fabia priamo prezentujú v rámci čínskeho rally šampionátu,“

hovorí šéf motoršportových aktivít značky Michal Hrabánek.

Tisíce divákov slávilo úspech značky na šotolinovo-asfaltových tratiach Rally Čína okolo mesta Longyou. Esapekka Lappi s Janne Fermom zvíťazili po 13 rýchlostných skúškach a 230,92 kilometroch pred tímovými kolegami Gaurav Gillom a Glenom Macneallom. „Sme radi, že sme víťazstvom v Číne pomohli značke ŠKODA k zisku titulu v APRC. To bol náš hlavný cieľ. APRC bola rozhodne skvelou školou do budúcnosti,“ komentoval Lappi.

Piaty triumf v šiestich súťažiach korunoval perfektnú sezónu tímu ŠKODA MRF v tohtoročnom APRC. Lappi vyhral pred Čínou tiež rally na Novom Zélande a v Austrálii, Gill pridal s vozidlom ŠKODA Fabia Super 2000 víťazstvo na Novej Kaledónii a v Japonsku. Spoločne tak suverénne prispeli k zisku titulu v značkách. Medzi jazdcami oslavuje Gill svoj ​​„najväčší úspech kariéry”, Lappi končí tretí.

„Som šampión APRC a som šťastný. Dosiahol som skvelý úspech pre mňa a značku, to je fantázia. Ďakujem celému tímu ŠKODA MRF a špeciálne tímu ŠKODA Motorsport, ktorý mi pomohol pri splnení môjho veľkého sna.“

Bola to súčasne úspešná obhajoba titulu z roku 2012, kedy ŠKODA zvíťazila vďaka Chrisovi Atkinsonovi ako v hodnotení značiek, tak jazdcov.

Celosvetové úspechy potvrdzujú postavenie značky ŠKODA v rally športe. Popri triumfe Jána Kopeckého a Pavla Dreslera v ERC korunovali sezónu 2013 národnými titulmi Raimund Baumschlager v Rakúsku, Umberto Scandola v Taliansku, Dimitar Iliev v Bulharsku či Marouf Abu Samra v Jordánsku. Gustavo Saba z Paraguaja triumfoval s vozidlom ŠKODA Fabia Super 2000 v regionálnom šampionáte CODASUR v Južnej Amerike. „Naše tituly v Európe a v ďalších národných šampionátoch potvrdzujú našu kompetenciu v rally športe. Verím, že sme urobili značke ŠKODA skvelú reklamu a že máme najmä v ázijsko-pacifickom regióne na čom do budúcna stavať,“ bilancuje Hrabánek.

Pre značku ŠKODA bolo úspešné vystúpenie na strategickom trhu v Číne dôležitým krokom v rámci medzinárodnej rastovej ofenzívy. Do roku 2018 chce ŠKODA zvýšiť svoj ​​celosvetový predaj na minimálne 1,5 milióna vozidiel a pridať chce výrazne práve na ázijských trhoch. Víťazstvo a tituly sú pritom tou najlepšou reklamou pre značku.