VIDEO: Ford sa dokáže vyhýbať stojacim alebo spomaľujúcim vozidlám a chodcom

31. októbra 2013
Komentáre vypnuté

Spoločnosť Ford Motor Company odhalila testovacie vozidlo vybavené technológiou využívajúcou automatické manévrovanie a brzdenie v snahe zabrániť zrážke s chodcom, prípadne kolíziám s vozidlami, ktoré stoja alebo spomaľujú v rovnakom pruhu pred vozidlom.

Keď technológia obchádzania prekážok od spoločnosti Ford zaznamená pomaly sa pohybujúce objekty, statické prekážky alebo chodcov v rovnakom pruhu pred vozidlom, najprv vyšle upozornenie. Ak vodič na toto varovanie nezareaguje primeraným vyhýbacím manévrom alebo brzdením, systém automaticky začne s vozidlom manévrovať a brzdiť, aby zabránil zrážke. Spoločnosť Ford prvýkrát predviedla uvedenú novovyvinutú technológiu tento týždeň na testovacom okruhu spoločnosti v belgickom meste Lommel. Súvisiace video si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Automobilka Ford vyvinula Ford Focus vybavený systémom na obchádzanie prekážok v rámci výskumného projektu „interactIVe“ (Accident Avoidance by Active Intervention of Intelligent Vehicles – predchádzanie nehodám aktívnym zásahom inteligentných vozidiel) financovaného z európskych zdrojov, na ktorého čele stojí práve spoločnosť Ford. Toto konzorcium tvorené 29 partnermi vyvíja aktívne bezpečnostné systémy, ktoré dokážu zasiahnuť v prípade hroziacej zrážky.

„Existuje množstvo prípadov, ako napríklad neočakávaná kolóna pred vozidlom, kedy by táto technológia mohla byť prospešná nielen vodičovi auta vybaveného takouto technológiou, ale aj ostatným účastníkom cestnej premávky,“

povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka pre vývoj produktov spoločnosti Ford of Europe.

„Výskumný projekt zameraný na obchádzanie prekážok je vzrušujúcim poodhalením bezpečnejšej budúcnosti, kde by riziko vzniku niektorých druhov nehôd bolo výrazne nižšie.“

Ford automatické zastavenie

Technológia obchádzania prekážok využíva tri radary, ultrazvukové senzory a kameru, pomocou ktorých monitoruje 200-metrový úsek cesty pred vozidlom. Keď systém zaznamená pomalý alebo nehybný objekt, najskôr zobrazí upozornenie a potom spustí varovný signál. Ak vodič primerane nemanévruje alebo nebrzdí, technológia obchádzania prekážok aktivuje brzdy, preskúma voľný priestor na oboch stranách nebezpečného objektu a prevezme kontrolu nad elektronickým posilňovačom riadenia, aby sa zabránilo zrážke.

Spomínaná technológia bola testovaná pri rýchlostiach presahujúcich 60 km/h. Údaje zhromaždené počas výskumu odhaľujú, že len menej ako tretina vodičov, ktorí sa stanú účastníkmi dopravnej nehody s nárazom do zadnej časti vozidla, sa pokúša pred nárazom aktívne manévrovať**.

„Systémom obchádzania prekážok predstavenom vo výskumnom vozidle projektu interactIVe stavia spoločnosť Ford na existujúcich popredných bezpečnostných technológiách a naznačuje, akým smerom by sa podľa nás mohli uberať budúce priekopnícke inovácie,“

uviedla Samardzichová.

V Lommeli sa okrem toho predviedlo aj nové koncepčné vozidlo Ford S-MAX vybavené inteligentným systémom ochrany (IPS) s funkciou Pre-Collision Assist, ktorý rozpoznáva chodcov a v prípade neodvratne hroziacej zrážky automaticky aktivuje brzdy.

Spoločnosť Ford už do svojich vozidiel zaviedla mnohé aktívne bezpečnostné technológie, ako napríklad systém Active City Stop, ktorý na monitorovanie premávky pred vozidlom využíva svetelný senzor schopný rozoznávať prítomnosť a intenzitu svetla. Systém skenuje cestu pre vozidlom 50-krát za sekundu, vďaka čomu pomáha predchádzať nehodám pri rýchlosti nižšej ako 15 km/h. Zároveň dokáže znížiť závažnosť zrážky pri rýchlostiach do 30 km/h. Technológia spoločnosti Ford pre udržanie vozidla v jazdnom pruhu zasa disponuje kamerou, ktorá monitoruje polohu vozidla vo vzťahu k značeniu jazdných pruhov na vozovke. V prípade, že zaznamená vychyľovanie vozidla z jazdného pruhu, začne na volant pôsobiť určitým krútiacim momentom a tým upozorní vodiča na nebezpečenstvo.