VIDEO: Nissan Leaf, NV200 a jeho vízia elektrickej budúcnosti

19. februára 2018
Komentáre vypnuté

Iba tri mesiace po odhalení elektrického ekosystému spoločnosť Nissan túto technológiu predviedla v akcii. Na španielskom ostrove Tenerife sa usporadúva akcia Nissan Electric Ecosystem Experience demonštrujúca dôveru značky Nissan v jej víziu Nissan Intelligent Mobility, ktorá má zmeniť spôsob, akým ľudia riadia, i spôsob, akým všetci žijeme, a vytvoriť vzrušujúcejšiu a udržateľnejšiu budúcnosť.

Hlavným cieľom akcie Nissan Electric Ecosystem Experience je umožniť VIP osobám, aby sa odviezli v novom Nissane LEAF, 100 % elektrickom vozidle, i vylepšenom modeli e-NV200, ktorý používateľom vďaka novej 40 kWh batérii poskytuje o 100 km dlhší dojazd. Nissan tiež zverejnil nové informácie týkajúce sa svojich plánov v oblasti infraštruktúry a energie.

Philippe Saillard, generálny riaditeľ predaja a marketingu spoločnosti Nissan Europe, to komentuje takto:

„Nissan skoro pred desiatimi rokmi odštartoval elektromobilovú revolúciu. Za ten čas sme predali viac elektromobilov než ktorýkoľvek iný výrobca na svete. Ale to je ešte len začiatok. Prostredníctvom našich automobilov a investícií do služieb v oblasti infraštruktúry a energie chceme expandovať mimo automobilového priemyslu a zmeniť spôsob, akým všetci žijeme. Toto je elektrický ekosystém a v rámci našej vízie Nissan Intelligent Mobility dosiahneme revolúciu v priemysle a modernom živote, ako ho poznáme.“

Nissan v spolupráci s inštitútom Institute of Technology and Renewable Energies (ITER) hosťuje akciu Electric Ecosystem Experience v komplexe ITER na Tenerife. ITER má 25 rokov skúseností v oblasti inžinierstva a telekomunikácií a vytvoril bioklimatický areál poháňaný obnoviteľnou energiou z veterných fariem a solárnych panelov.

Nový Nissan LEAF

Hviezdou akcie Nissan Electric Ecosystem Experience je nový Nissan LEAF – ikona vízie Nissan Intelligent Mobility. Tento najpredávanejší elektromobil na svete má dojazd 378 km podľa NEDC a je tiež prvým vozidlom, ktoré prešlo testom WLTP.  Na jedno nabitie prejde teraz 270 km v kombinovanom prostredí (mesto a diaľnica) a 415 km v mestských podmienkach, takže výrazne znižuje strach z obmedzeného dojazdu. Nissan LEAF je plný dômyselných technológií vrátane pokročilej asistenčnej funkcie ProPILOT pre bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu.

ProPILOT Park

je funkcia automatického parkovania, pomocou ktorej už pri parkovaní môžete nechať ruky i nohy úplne v pokoji. ProPILOT Park funguje pri pozdĺžnom a kolmom parkovaní (vjazd dopredu alebo dozadu) a hneď ako si vodič vyberie jedno z miest navrhovaných systémom, jednoducho nový Nissan LEAF zaparkuje. Po stlačení tlačidla ProPILOT Park nový Nissan LEAF plne prevezme kontrolu nad parkovaním a po dokončení manévru automaticky aktivuje parkovaciu brzdu.

E-Pedal

Revolučná technológia e-Pedal použitá v novom Nissane LEAF mení spôsob ovládania vozidla a umožňuje vodičom zrýchľovať, spomaľovať a zastaviť jednoduchým zvyšovaním alebo znižovaním tlaku na akceleračný pedál. Jednoduchým uvoľnením akceleračného pedála vozidlo spomalí do úplného zastavenia a zostane stáť i na svahu bez toho, aby bolo potrebné zošliapnuť brzdový pedál. Vďaka intenzite spomalenia 0,2 G systém e-Pedal zbavuje vodiča nutnosti ustavične presúvať nohu z pedála akcelerátora na pedál brzdy kvôli spomaleniu alebo zastaveniu. Tým znižuje únavu a stres pri každodennom jazdení v meste a umožňuje vodičovi používať brzdový pedál až o 90 % menej než v konvenčných vozidlách.

Nový LEAF je vďaka viac než 12 000 objednávkam od zákazníkov už teraz pre Nissan obrovským úspechom.

Vylepšená 100 % elektrická dodávka Nissan e-NV200

Ďalším novým produktom na akcii Nissan Electric Ecosystem Experience je vylepšený Nissan e-NV200, ktorý je teraz vybavený novou 40 kWh batériou. Teraz ponúka dojazd až 280 km podľa NEDC – o 60 % viac než predtým – s nezmeneným nákladným priestorom a kapacitou a jednostupňovou prevodovkou, vďaka ktorej je riadenie jednoduchšie a bezpečnejšie. Vylepšený model e-nv200 prešiel testom WLTP s výsledkom 301 km v mestskom cykle a 200 km v kombinovanom cykle.

Zásadne podporí transformáciu centier miest vďaka tomu, že firmám a profesionálnym vodičom umožní 100 % elektrifikovať záverečnú fázu prepravy.

Model e-NV200 napájaný 40 kWh batériou sa vo vybraných európskych krajinách začne predávať od januára 2018 a prví zákazníci si ho prevezmú na jar 2018.

Obe vozidlá sú 100 % elektrické a bez emisií, čo umožňuje spoločnosti Nissan splniť svoj záväzok obmedziť množstvo CO2 na svete a vybudovať udržateľnejšie prostredie pre všetkých.

Nissan sa naďalej zameriava na infraštruktúru elektromobilov

Spoločnosť Nissan na akcii Futures 3.0 oznámila svoj plán v budúcich 18 mesiacoch rozšíriť svoju súčasnú vonkajšiu nabíjaciu sieť o 20 %. Využitím štandardu na rýchle nabíjanie elektromobilov CHAdeMO spoločnosť Nissan už pomohla vybudovať najkomplexnejšiu nabíjaciu sieť v Európe pozostávajúcu z viac než 4 700 rýchlonabíjačiek nainštalovaných naprieč regiónom.

Spoločnosť sa v spolupráci so svojimi hlavnými partnermi, majiteľmi firiem a miestnymi správami naprieč Európou snaží zaistiť, aby budúce inštalácie čo najviac zvýšili pohodlie vodičov. Nové nabíjacie miesta sa budú nachádzať na diaľniciach a v kľúčových európskych mestách. Spoločnosť Nissan sa zúčastní na 11 celoeurópskych projektoch, ktorých cieľom je vytvoriť siete s rýchlymi nabíjačkami (viac podrobností o týchto projektoch nájdete v prílohe).

Prelom v poskytovaní energie „zadarmo“ vodičom elektrických vozidiel vďaka energetickým partnerstvám

Spoločnosť Nissan tiež znovu zdôraznila svoj odvážny cieľ ponúkať zákazníkom bezplatne energiu pre ich elektromobily, ktorý odhalila na akcii Futures 3.0.

Tento revolučný spôsob jazdenia začala spoločnosť testovať v priebehu minulého roka v Dánsku. Teraz je súčasťou ponuky pre všetkých firemných zákazníkov v tejto krajine. Pri použití technológie obojsmerného nabíjania Nissan môžu zákazníci čerpať energiu z elektrickej siete na napájanie svojho vozidla alebo dodávky a následne ju „predávať“ späť do siete, aby ju mohli využívať ostatní. To znamená, že keď firma zaplatí nominálny poplatok za inštaláciu nabíjačky V2G, nebude už platiť žiadne ďalšie náklady na palivo či energiu a bude iba čerpať bezplatnú energiu pre svoje elektromobily.

A Dánsko je len začiatok. Vo Veľkej Británii spoločnosť Nissan v spolupráci s OVO Energy umožnila zákazníkom nákup domácej energetickej jednotky xStorage, pomocou ktorej môžu energiu „predávať“ späť do siete, za zvýhodnenú cenu. Používatelia si tak môžu privyrobiť priemerne 590 libier/647 eur ročne.

Spoločnosť Nissan už skúma i ďalšie príležitosti v Európe, ktoré jej pomôžu z energie zadarmo urobiť míľnik pre budúcnosť.

Nissan i naďalej vyznáva CSR

Jednotky xStorage Home, ktoré sú nainštalované v každom dome v ITER, budú súčasťou pilotného projektu v rozvojovej krajine v Afrike. Ten pomôže poskytovať udržateľnú energiu miestnym komunitám v rozvojových krajinách, ktoré dnes nemajú prístup k energii. Komunity tak získajú lepší prístup k základným potrebám, ako je vzdelávanie a lekárska starostlivosť.

Okrem toho spoločnosť Nissan Europe v súlade so svojimi cieľmi udržateľnosti predstavila koncept založený na dodávke Nissan e-NV200. Toto vozidlo je vybavené pevným energetickým úložiskom a v prípade veľkého výpadku alebo narušenia dodávky energie alebo poruchy v sieti je ho možné použiť ako mobilný, udržateľný záložný zdroj energie.

Tieto dva pilotné projekty prebehnú v roku 2018, a ak sa preukáže, že sú prospešné, spoločnosť Nissan bude na nich stavať aj ďalej.