Ženeva 2014: Koncept Ford C-MAX Solar Energi

6. marca 2014
Komentáre vypnuté

Spoločnosť Ford Motor Company na autosalóne v Ženeve odhalila koncept C-MAX Solar Energi, prvé vozidlo svojho druhu poháňané slnečnou energiou s potenciálom priniesť to najlepšie z hybridného vozidla typu plug-in a navyše bez závislosti na zapojení do elektrickej siete.

Namiesto nabíjania batérie v elektrickej zásuvke získava koncept Ford C-MAX Solar Energi energiu zo slnka použitím špeciálneho koncentrátora, ktorý funguje ako lupa a zameriava silné lúče na solárny panel umiestnený na streche vozidla.

Výsledkom je koncepčné vozidlo, ktoré po jednodennom pobyte na slnku dosiahne rovnaký výkon ako klasický hybrid typu plug-in C-MAX Energi, nabíjaný z elektrickej siete. Využitím obnoviteľného zdroja energie zníži koncept Ford C-MAX Solar Energi ročné emisie skleníkových plynov bežného vlastníka vozidla odhadom o štyri metrické tony.

„Koncept Ford C-MAX Solar Energi vrhá nové svetlo na elektrickú dopravu a obnoviteľnú energiu,“

poznamenal Mike Tinskey, globálny riaditeľ spoločnosti Ford pre elektrifikáciu vozidiel a infraštruktúru.

„Ako líder v oblasti inovácií chceme prehĺbiť verejnú diskusiu o ,umení možného‘ v súvislosti s vytváraním ekologickejšej budúcnosti.“

Ford C-MAX Solar Energi Concept

Koncept C-MAX Solar Energi je výsledkom spolupráce spoločnosti Ford a kalifornskou spoločnosťou SunPower Corp zo San José a Georgijského technologického inštitútu sídliaceho v meste Atlanta. Spoločnosť Ford vyrobila koncept C-MAX Solar Energi, aby preskúmala pozitívny vplyv vozidiel so solárnym pohonom na životné prostredie a aby naznačila, ako by mohla vyzerať budúcnosť ekologických vozidiel značky Ford.

Dobré predaje elektrifikovaných vozidiel

Koncept C-MAX Solar Energi podstupuje svoju premiéru krátko na to, ako spoločnosť Ford v Severnej Amerike zaznamenala rekordne vysoký predaj elektrifikovaných vozidiel. Spoločnosť Ford v roku 2013 predala na tamojšom trhu takmer 88 000 hybridných vozidiel, hybridov typu plug-in a plne elektrických vozidiel. Severná Amerika je pre elektrifikované vozidlá celosvetovo najväčší trh.

V Európe uvedie spoločnosť Ford elektrický hybrid typu plug-in C-MAX Energi do predaja ešte tohto roku, aby na rok 2014 ponúkla európskym showroomom výber z troch rôznych elektrických vozidiel. Ford Focus Electric s nulovými emisiami sa stal minulý rok prvým plne elektrickým vozidlom, ktoré Ford vyrobil v Európe – konkrétne v nemeckom meste Saarlouis; do predaja bude tiež v roku 2014 uvedený úplne nový model Mondeo Hybrid. Ponuka elektrifikovaných vozidiel dopĺňa kompletnú škálu úsporných benzínových a naftových automobilov a prichádza práve včas – spolu s vzrastajúcim záujmom o hybridy a hybridy typu plug-in v Európe.

Prelomová ekologická technológia

Spoločnosť SunPower, ktorá je partnerom firmy Ford v oblasti solárnych technológií už od roku 2011, vyrába vysoko efektívne solárne články umiestnené na streche koncepčného vozidla Ford C-MAX Solar Energi. Keďže nahromadenie dostatku energie na nabitie vozidla trvá veľmi dlho, obrátila sa firma Ford na Georgijský technologický inštitút s otázkou, ako zosilniť slnečné žiarenie, aby bolo možné hybrid na solárny pohon používať každý deň.

Ford C-MAX Solar Energi Concept

Výskumníci menovaného inštitútu vyvinuli koncentrátor slnečného žiarenia umiestnený mimo vozidla, ktorý využíva špeciálnu Fresnelovu šošovku. Pomocou nej upriamuje slnečné svetlo na solárne články, pričom osemnásobne zosilňuje intenzitu dopadajúceho slnečného žiarenia. Fresnelova šošovka je kompaktná šošovka pôvodne využívaná v majákoch. Systém čaká na udelenie patentu a je v princípe podobný zväčšovaciemu sklu; okrem toho sa tiež prispôsobuje posunu slnka z východu na západ, pričom pomocou koncentrátora dokáže každý deň vyrobiť také množstvo slnečnej energie, že dosiahne plné nabitie batérie ako z elektrickej siete (8 kilowatthodín).

Ford C-MAX Solar Energi Concept

Odhadovaný jazdný dosah konceptu Ford C-MAX Solar Energi pri plnom nabití je taký istý ako v prípade klasického modelu C-MAX Energi: až 998 kilometrov, z toho viac než 30 kilometrov* na čisto elektrický pohon. Ak by priemerný európsky zákazník denne najazdil koncepčným vozidlom C-MAX Solar Energi aspoň 30 kilometrov na slnečný pohon, ušetril by na pohonných hmotách viac než 1000 eur.

Vo vozidle je zachovaný nabíjací konektor, takže sa môže nabíjať káblovým pripojením do nabíjacej stanice. Vodič má teda stále možnosť nabiť batériu v elektrickej sieti.

Ford C-MAX Solar Energi Concept

Využitím obnoviteľnej slnečnej energie prostredníctvom strešného systému solárnych panelov sa koncept C-MAX Solar Energi oslobodil od závislosti na nabíjaní batérie v tradičnej elektrickej sieti. Interné údaje spoločnosti Ford naznačujú, že až pri 75 percentách všetkých jázd, ktoré priemerný vodič absolvuje v solárnom hybridnom vozidle, by sa mohol využívať pohon na slnečnú energiu. Nabíjanie mimo siete je obzvlášť dôležité na miestach, kde nie je elektrická sieť dostatočne rozvinutá, má časté výpadky alebo je jej využitie veľmi nákladné.