Ford dokáže zaparkovať vozidlo po stlačení tlačidla

31. októbra 2013
Komentáre vypnuté

Spoločnosť Ford Motor Company odhalila technológiu, ktorá vodičom umožní zaparkovať jednoduchým stlačením tlačidla vnútri vozidla aj mimo neho. Odborníci v centre výskumu a pokročilého inžinierstva Ford využili vylepšenia, ktoré priniesli existujúce technológie spoločnosti Ford, konkrétne systém aktívneho parkovacieho asistenta a prevodovkový systém Ford PowerShift, a vytvorili testovacie vozidlo Ford Focus vybavené prototypom systému plnoautomatického parkovania.

Parkovacia technológia budúcej generácie ovláda riadenie, voľbu prevodových stupňov, ako aj pohyb vozidla dopredu a dozadu. Umožňuje zaparkovať vozidlo jediným stlačením tlačidla, pričom celý proces sa dá spustiť aj pomocou diaľkového ovládača.

„Budúcnosť znamená pre Ford vývoj inovatívnych produktov a technológií, vrátane systémov plnoautomatického parkovania a obchádzania prekážok, ktoré vodičom prinesú bezpečnejší, pohodlnejší, lákavejší, osobnejší a ekologickejší zážitok z jazdy a vlastníctva vozidla,“ povedala Barb Samardzichová, viceprezidentka vývoja produktov spoločnosti Ford of Europe. „Spoločnosť Ford sa snaží o to, aby novovyvíjané vozidlá, technológie a prvky výbavy lepšie spĺňali meniace sa očakávania zákazníkov a zodpovedali ich rebríčku hodnôt.“

Spoločnosť Ford odhalila aj nové vozidlá s prvkami výbavy uvádzanými na trh, z ktorých môžeme spomenúť:

  • Koncepčné vozidlo Ford S-MAX vychádzajúce z filozofie „štýl bez kompromisov“, ktorá sa uplatnila pri súčasnom modeli S-MAX a vyznačuje sa elegantným dizajnom, prvotriednou kvalitou spracovania, inteligentnými technológiami a flexibilnejším usporiadaním interiéru. Okrem toho sa môže pochváliť aj širokými možnosťami pripojenia a komfortnými technológiami vrátane tzv. „EKG“ sedadla s funkciou monitorovania srdcovej činnosti vodiča.
  • Úplne nové koncepčné vozidlo Ford Mondeo Vignale, ktoré je prvou ukážkou vízie jedinečného luxusného zážitku Ford Vignale. Uvedenie na trh je naplánované na začiatok roka 2015. Súčasťou ponuky sú jedinečné dizajnové detaily, vysokokvalitné spracovanie, luxusná výbava, pokročilé technológie a exkluzívny zážitok z kúpy a vlastníctva vozidla.
  • Elektromobil Focus Electric, plug-in hybrid C-MAX Energi a hybridná verzia modelu Mondeo budú koncom roka 2014 predstavovať kompletnú ponuku elektrických vozidiel pre zákazníkov značky Ford.
  • Systém Ford SYNC s aplikáciou AppLink: vďaka hlasom aktivovaným aplikáciám, ako je služba Spotify, navigácia TomTom a stránka Hotels.com, zostanú vodiči pripojení aj počas jazdy, bez nutnosti spúšťať oči z vozovky či skladať ruky z volantu.

 

Odborníci na budúce technológie spoločnosti Ford odhalili celosvetovo rastúci dopyt spotrebiteľov po technológiách a prvkoch, ktoré im „pomáhajú zachovať si zdravý rozum“ a uľahčujú život, ako aj silnejšiu orientáciu zákazníkov na „etickú spotrebu“, ktorá sa prejavuje tým, že sa pri nákupných rozhodnutiach stále častejšie opierajú o svoje osobné hodnoty.

„Zákazníci kupujúci vozidlo kladú čoraz väčší dôraz na zážitok z vlastníctva a na kúpu, ktorá im zaručí pripojenie aj na cestách a odráža ich vnútorné presvedčenie. Tento trend výrazne ovplyvní ich budúci výber vozidiel, prvkov výbavy a služieb,“

povedala Sheryl Connellyová, manažérka oddelenia pre globálne trendy a budúci vývoj v spoločnosti Ford.

„Podujatie Ford Futures vysiela jasný signál, že spoločnosť Ford postupuje v súlade s týmito globálnymi trendmi.”

Ford, automatické parkovanie

Spomedzi ďalších technológií z dielne spoločnosti Ford, ktoré sa predstavia počas podujatia Ford Futures konaného pri príležitosti stého výročia spustenia pohyblivej montážnej linky, môžeme uviesť:

 • technológiu MyKey, pomocou ktorej môžu rodičia nastaviť obmedzenia pre mladých vodičov, aby ich tak motivovali k bezpečnejšej jazde,
 • systém Ford SYNC s funkciou pomoci v núdzi Emergency Assistance, ktorá dokáže informovať miestnych operátorov záchranných služieb o dopravnej nehode v 26 jazykoch, používaných v 40 regiónoch Európy,
 • nové postupy veľkoobjemovej produkcie automobilových komponentov z ľahkých uhlíkových vláken.

„Spoločnosť Ford Motor Company vždy patrila medzi popredných svetových priekopníkov a vizionárov,“ dodala Samardzichová. „Počnúc uvedením úplne nového spôsobu masovej výroby vozidiel pred 100 rokmi až po pokročilé bezpečnostné a komfortné prvky, ktoré predstavujeme dnes, neustále nastavujeme štandardy a definujeme budúcnosť pre vodičov a svet automobilov.“