Škoda Yeti schádza z výrobného pásu

22. novembra 2013
Komentáre vypnuté

V závode spoločnosti ŠKODA AUTO v Kvasinách už schádza z linky dôsledne prepracovaný model ŠKODA Yeti. Obľúbené kompaktné vozidlo kategórie SUV sa po prvýkrát ponúka v dvoch variantoch. K dispozícii je ako elegantná ŠKODA Yeti do mesta a tiež ako dobrodružnejšia ŠKODA Yeti Outdoor. Oba varianty zaujmú novým dizajnom, sviežim interiérom a modernými technickými prvkami. Ako prvé vozidlo značky ŠKODA môže byť Yeti vybavený aj parkovacou kamerou. Na slovenský trh príde nový model začiatkom roka 2014, zákazníci si ho však môžu objednať už teraz.

So začatím výroby modelu ŠKODA Yeti realizuje ŠKODA AUTO po modeloch Octavia, Superb a Rapid Spaceback ďalší nábeh výroby v tomto roku. „Rok 2013 je pre značku ŠKODA rokom nových modelov,“ hovorí člen predstavenstva spoločnosti ŠKODA AUTO pre oblasť výroby Michael Oeljeklaus. „Úspešný štart výroby modelov Yeti je opäť výsledkom vynikajúceho výkonu celého tímu.“ Model ŠKODA Yeti sa vyrába v závode Kvasiny. Približne 4 500 zamestnancov okrem modelu ŠKODA Yeti vyrába tiež vozidlá ŠKODA Roomster a ŠKODA Superb.

Prvýkrát sa Yeti vyrába v dvoch variantoch. Na trh príde ako „mestská“ ŠKODA Yeti v elegantnom prevedení a ako ŠKODA Yeti Outdoor, ktorá je ladená pre náročnejšiu prevádzku mimo spevnenej komunikácie. Oba varianty majú excelentné jazdné vlastnosti na ceste aj v teréne. Obľúbený český automobil prichádza v aktuálnom dizajne značky ŠKODA s osvieženou prednou časťou, novou zadnou časťou a rozšírenou ponukou kolies. Podstatne atraktívnejší je aj interiér. Yeti ponúkne nové trojramenné volanty, nové látky a vzory poťahov sedadiel a nové dekoračné lišty na prístrojovej doske. Vozidlo sa môže pochváliť aj radom technických noviniek. Yeti je prvým modelom značky ŠKODA voliteľne vybaveným parkovacou kamerou. Okrem toho ponúka aj nové „Simply Clever“ riešenia a nové kombinácie motorov a prevodoviek.

Model ŠKODA Yeti, prvýkrát predstavený v roku 2009, je jedným z najatraktívnejších a súčasne najúspešnejších vozidiel kategórie SUV na trhu. Univerzálny český automobil sa vyznačuje výrazným dizajnom, maximálnou funkčnosťou, mimoriadne veľkorysou ponukou priestoru pri kompaktných vonkajších rozmeroch, špičkovou bezpečnosťou a tradične vynikajúcim pomerom ceny a úžitkovej hodnoty.

Yeti sa rýchlo stal jedným z najúspešnejších vozidiel vo svojej triede. K 31. októbru 2013 bolo na celom svete predaných viac ako 288 700 vozidiel ŠKODA Yeti. V Európe patrí ŠKODA Yeti medzi najpredávanejšie SUV svojej triedy.

Len v roku 2012 dodala ŠKODA zákazníkom približne 87 400 vozidiel modelu Yeti, čo v porovnaní s rokom 2011 predstavuje nárast o 24 percent. V prvých desiatich mesiacoch roka 2013 k zákazníkom zamierilo 67 300 vozidiel ŠKODA Yeti.

V Európskej únii patrí Yeti so súčasným trhovým podielom 4,1 percenta medzi najpredávanejšie SUV svojej triedy a podčiarkuje tak kompetenciu značky vo výrobe vozidiel s pohonom všetkých kolies. Modely značky ŠKODA s pohonom všetkých kolies dosahujú na trhu osobných vozidiel v rámci EÚ podiel približne tri percentá.

V rámci Rastovej stratégie 2018 vsádza ŠKODA na rastové svetové trhy. Od konca roku 2012 sa ŠKODA Yeti vyrába v Rusku v spolupráci s ruskou automobilkou GAZ Group v závode v Nižnom Novgorode. Od polovice roku 2013 sa Yeti predáva tiež v Číne, v súčasnej dobe ako importovaný automobil. Koncom roku 2013 sa objavia aj modely Yeti v predĺženej verzii, určené špeciálne pre čínsky trh. Tento automobil bude lokálne vyrábať partnerská spoločnosti Shanghai Volkswagen.

S prepracovaným modelom Yeti v dvoch variantoch pokračuje ŠKODA AUTO v najväčšej modelovej ofenzíve v histórii automobilky. Do roku 2018 chce značka ŠKODA zvýšiť svoj ​​celosvetový predaj na minimálne 1,5 milióna vozidiel ročne.